Wiceminister Jadwiga Emilewicz: podpisaliśmy z Koreą Płd. historyczne 5-letnie memorandum o współpracy ws odbudowy Ukrainy

W Kancelarii Prezydenta RP - w obecności  prezydenta Polski Andrzeja Dudy i prezydenta Korei Płd. Yoon Suk Yeola - pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz i południowokoreański minister ziemi, infrastruktury i transportu Won Hee-ryong podpisali memorandum o współpracy w zakresie odbudowy Ukrainy.

Polska i Korea Południowa mogą wnieść jak najlepszy wkład w powojenną odbudowę Ukrainy. Dlatego powinniśmy zachęcać do bliskiego partnerstwa między polskimi i południowokoreańskimi przedsiębiorstwami posiadającymi odpowiednią wiedzę specjalistyczną w sektorach kluczowych dla powojennej odbudowy (np. budownictwo, infrastruktura transportowa, sieci inżynieryjne, rozwiązania informatyczne). Cieszę się, że możemy dziś podpisać memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.

Koszty związane z odbudową Ukrainy są ogromne. Już teraz wg przewidywań Banku Światowego, Komisji Europejskiej, ONZ, ale także rządu ukraińskiego, są one szacowane na co najmniej 411 mld dol. Dzięki polsko-koreańskiemu memorandum zyskujemy platformę dyskusji i koordynacji wspólnych działań, wspierających odbudowę Ukrainy.

To kolejny sygnał dla Ukrainy, że może liczyć na wsparcie rozwojowe całego wolnego świata. To memorandum stanowi kolejny krok, który wzmocni i wesprze dalszy rozwój relacji gospodarczych między Polską i Koreą Płd. Jestem przekonana, że w przyszłości będziemy realizować wspólne działania i projekty, które przyczynią się do stopniowej, powojennej odbudowy Ukrainy - podkreśliła wiceszefowa MFiPR Jadwiga Emilewicz.

Korea Południowa jest czołowym inwestorem zagranicznym w Polsce. Działa tam blisko 550 firm z kapitałem południowokoreańskim, co stawia Republikę Korei na drugim miejscu, po USA, wśród największych inwestorów pozaeuropejskich w Polsce. Według danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu przedsiębiorcy z Republiki Korei najczęściej wybierają Polskę jako lokalizację dla zaawansowanych procesów elektromobilności, energetyki i transportu. 
 

Źródło

Skomentuj artykuł: