Wicepremier Sasin: Będzie więcej inwestycji w górnictwie

Aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do roku 2040 (PEP240) daje podstawy do uruchomienia inwestycji w górnictwie - powiedział w poniedziałek w Katowicach wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował też, że ostatnie uzgodnienia sektora energetycznego z sektorem bankowym powodują, że będzie możliwe formalne utworzenie NABE w maju br.

Na poniedziałkowym briefingu w Katowicach wicepremier został zapytany przede wszystkim o jego ubiegłoroczne zapowiedzi znacznych inwestycji w polskim górnictwie, które pozwolą szybko zwiększyć wydobycie, w kontekście danych za styczeń i luty pokazujących duży spadek produkcji węgla. Sasin odpowiedział, że „ta zapowiedź inwestycji jest cały czas aktualna”. „Tym niemniej muszę dodać, że aby robić inwestycje, trzeba mieć pewność otoczenia prawnego w tym zakresie. Dlatego okres ostatnich miesięcy to był okres bardzo intensywnej pracy nad zmianą dokumentu, który może być i jest podstawą do tych inwestycji: Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.” – zastrzegł.

Przypomniał, że poprzednie założenia PEP wskazywały na szybsze odchodzenie od górnictwa węgla kamiennego i od węgla w energetyce, a także wskazywały na zastosowanie paliwa przejściowego w okresie dochodzenia do docelowego miksu energetycznego, którym miał być gaz.

„Po tym, co przeżyliśmy w ostatnim czasie na rynku gazu - wielki kryzys energetyczny, gwałtowny wzrost cen, kilkunastokrotny wzrost cen gazu, perturbacje z dostawami gazu - podjęliśmy decyzję, że tym paliwem przejściowym powinien być nie gaz, a jednak węgiel i że to przechodzenie na okres dwudziestu kilku lat z energetyki węglowej na gazową jest bezcelowe” – wskazał Sasin.

„Stąd w tej chwili są podstawy, żeby rzeczywiście uruchomić te inwestycje (w węgiel - PAP). To nie znaczy, że w tym czasie nic się nie działo. Te inwestycje były przez spółki węglowe przygotowywane - zarówno krótkoterminowe, odnoszące się do kwestii uruchomienia nowych ścian w już istniejących kopalniach, ale również dyskutujemy o inwestycjach długoterminowych” - zasygnalizował.

„W tej chwili jest ten moment, kiedy rzeczywiście możemy realnie mówić o tym, że są podstawy, aby tego typu inwestycje były uruchomione” – ocenił Jacek Sasin.

Ostatnie uzgodnienia sektora energetycznego z sektorem bankowym powodują, że będzie możliwe formalne utworzenie NABE w maju br., być może do połowy miesiąca – zasygnalizował w poniedziałek w Katowicach wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Odpowiadając na briefingu na pytanie o aktualny harmonogram tworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) i co się dzieje w tym procesie, wicepremier nawiązał do dyskusji podczas niedawnego spotkania z prezesami spółek energetycznych oraz prezesami banków. „Udało nam się właściwie usunąć wszystkie ostatnie rozbieżności, które jeszcze były, a które dotyczyły przejęcia (przez NABE - PAP) zobowiązań (spółek energetycznych) wobec banków, bo mówimy tutaj o wydzieleniu części aktywów z podmiotów, które mają swoje zobowiązania wobec banków” – wyjaśnił Sasin.

„Te zmiany wymagały zgody sektora bankowego i wydaje się, że osiągnęliśmy ten moment, kiedy można powiedzieć, że te sprawy zostały właściwie rozwiązane i w ciągu najbliższych kilku tygodni, myślę że do połowy maja, możemy mówić o tym, że formalnie NABE powstanie” - wskazał szef MAP.

„Oczywiście zostaną jeszcze do uregulowania inne kwestie, dotyczące chociażby praw pracowniczych, czyli implementowania do naszego systemu prawnego umowy społecznej, która została podpisana z partnerami społecznymi w energetyce. Więc te kwestie będą się jeszcze toczyły, natomiast formalne powstanie NABE nastąpi w maju" - zapowiedział wicepremier.

Do NABE, tworzonej na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, trafić mają węglowe aktywa wytwórcze kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych oraz kopalnie węgla brunatnego. Ma to pozwolić tym przedsiębiorstwom zyskać możliwości inwestycyjne dla innych rodzajów źródeł, np. OZE.

W grudniu 2022 r. Minister Aktywów Państwowych, przedstawiciele spółek energetycznych i związków zawodowych podpisali umowę społeczną, towarzyszącą tworzeniu NABE.

Źródło

Skomentuj artykuł: