Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie zmienia nic w obecnym stanie prawnym - powiedział wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Dodał, że obecna forma ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele jest korzystna dla małych sklepów.
Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek o konstytucyjności dwóch zaskarżonych przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę, jednak postanowił o umorzeniu sprawy w zakresie pozostałych dwóch, na podstawie których ustanowiono zakaz oraz ustanowiono od niego wyjątki.
Ustawa, która wprowadziła zakaz niedzielnego handlu dla większości placówek, obowiązuje od 1 marca 2018 r. Wniosek w sprawie konstytucyjności tych przepisów w 2018 r. do TK złożyła Konfederacja Lewiatan. We wniosku tym zaskarżone zostały cztery przepisy ustawy.
- Polska Izba Handlu obserwowała jedynie kwestię złożenia zapytania dotyczącego ograniczenia ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę przez Konfederację Lewiatan, ale nie oczekiwaliśmy przełomowych rozstrzygnięć - wskazał Ptaszyński odnosząc się do wyroku TK.
Dodał, że wyrok ten nie zmienia nic w obecnym stanie prawnym.
Według wiceprezesa PIH obecna forma ustawy jest korzystna dla małych sklepów funkcjonujących w segmencie mikro i MŚP, ponieważ zapewnia im możliwość elastycznego funkcjonowania w niedziele niehandlowe i tym samym podejmowania walki konkurencyjnej z sieciami dyskontów.
- Obowiązujący obecnie zakres wyłączeń odpowiada potrzebom małych sklepów, a biorąc pod uwagę relatywnie krótki okres funkcjonowania ustawy w pełnym zakresie (nieco ponad rok) i mający w międzyczasie miejsce kryzys związany z pandemią, warto zaznaczyć iż potencjalne zmiany, które mogłyby ograniczyć funkcjonowanie małych sklepów nie wydają się kierunkiem właściwym - zaznaczył.
Podkreślił, że z perspektywy mniejszych placówek handlowych obecne rozwiązania, jeżeli chodzi o możliwości funkcjonowania w niedziele w ramach istniejących wyłączeń, wydają się proporcjonalne. Wskazał, że jeżeli nowelizacja byłaby rozważana, powinni się ją przede wszystkim zaplanować w taki sposób, aby nie pogorszyła obecnych możliwości funkcjonowania małych sklepów w niedziele niehandlowe lub (w miarę możliwości) stworzyć im warunki do lepszego wykorzystania posiadanych przez nie zasobów.
- Dlatego też ewentualne zmiany powinny być planowane w tym zakresie niezwykle rozważnie - zastrzegł Ptaszyński.
Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.