Więcej miast z dostępem do kolei i coraz wyższy komfort podróżowania

W niedzielę 11 czerwca 2023 r. wszedł w życie wakacyjny rozkład jazdy pociągów, który uwzględnia efekty modernizacji polskiej kolei. Wielomiliardowe inwestycje w infrastrukturę, tabor i nowoczesne rozwiązania technologiczne to w rezultacie krótsze podróże na wielu trasach, więcej miast z dostępem do kolei i coraz wyższy komfort podróżowania.

- Z roku na rok coraz wygodniej podróżujemy koleją w całym kraju. Pasażerowie zyskują dobre dojazdy do szkół i do pracy, udane podróże wakacyjne i weekendowe. Każda zrealizowana inwestycja kolejowa przyczynia się do rozwoju gospodarczego miast i regionów, przez które przebiegają trasy kolejowe. W nowym rozkładzie jazdy jest dodatkowych 58 przystanków, na których zatrzymają się pociągi — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Na Mazowszu po 29 latach powróciło połączenie Wieliszew – Zegrze. Mieszkańcy podwarszawskich miejscowości oprócz możliwości bezpośredniego dojazdu do stolicy skorzystają także z nowego przystanku Wieliszew Centrum i przebudowanej stacji Zegrze Południowe.

W północnej części woj. mazowieckiego, po 22 latach wracają pociągi z Ostrołęki do Chorzel. Pasażerowie skorzystają z 4 odbudowanych stacji: w Ostrołęce, Grabowie, Jastrząbce, Chorzelach oraz z 5 przebudowanych przystanków: Nowa Wieś Kościelna, Zabiele Wielkie, Parciaki, Olszewka, Raszujka.

Na Dolnym Śląsku kolej wraca na trasę ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Otwarcie tej trasy zapewni dogodny i bezpieczny dojazd koleją do atrakcyjnych turystycznie terenów w rejonie Gór Sowich i Wałbrzyskich. Po ponad 20 latach znów wsiądziemy do pociągu z 5 przystanków: Bystrzyca Górna, Lubachów, Zagórze Śląskie, Jugowice i Jedlina-Zdrój. Dostęp do kolei zapewnią również dwa nowe: Burkatów i Jedlina-Zdrój Centrum.

Ponadto, dzięki realizacji rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025, mieszkańcy Dolnego Śląska będę mogli korzystać z przystanków Boguszów Gorce Dzikowiec oraz Świdnica Zawiszów.  

W woj. śląskim oddany do użytku został nowy przystanek Koniecpol Centrum wraz z parkingiem. Wygodniej wsiadamy także z nowego peronu w Goczałkowicach-Zdroju. 

W woj. małopolskim zakończyła się budowa łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzięki inwestycji możliwy będzie sprawniejszy ruch kolejowy na trasie łączącej Małopolskę z woj. śląskim. Czas przejazdu między Krakowem a Bielskiem-Białą skróci się o ponad 10 minut.

Od 15 czerwca na trasę Tarnów – Muszyna powracają pociągi, a do Zakopanego od 22 czerwca wracają bezpośrednie połączenia kolejowe m.in. z Krakowa, Warszawy, Szczecina, Poznania i Gdyni. Wygodę w podróży zapewnią lepiej przygotowane dla pasażerów perony, w Szaflarach i Nowym Targu. 

W woj. pomorskim od niedzieli znów jeździ pociąg na trasie Chojnice – Kościerzyna. Podróżni skorzystają z przebudowanych peronów na przystankach Męcikał, Żabno koło Chojnic, Lubnia, Dziemiany Kaszubskie, Kalisz Kaszubski i Brusy, które zostały zmodernizowane ze środków rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. 

W woj. warmińsko-mazurskim udostępniony został podróżnym nowy peron na stacji Ełk. 

W Wielkopolsce na trasie Wolsztyn – Drzymałowo pasażerowie skorzystają z nowego przystanku Adamowo. 
Składy jeżdżą już po nowym moście nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim, który umożliwia lepsze przejazdy w centralnej Polsce m.in. na trasach Poznań – Kraków, Gdynia – Łódź – Kraków oraz Łódź – Drzewica.

Wraz z nowym rozkładem jazdy, dzięki zrealizowanym inwestycjom o ponad godzinę skróci się czas podróży pociągami relacji Szczecin Główny – Warszawa Gdańska, a czas przejazdu z Wrocławia do Warszawy skróci się o nieco ponad pół godziny. 

Wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów będzie obowiązywała od 11 czerwca do 2 września 2023 r.
 

Skomentuj artykuł: