Większe zainteresowanie kredytami hipotecznymi

W grudniu 2019 r. o kredyt mieszkaniowy ubiegało się 20 proc. klientów więcej niż rok wcześniej; średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 288,1 tys. zł, to o 9 proc. więcej niż w grudniu 2018 r. - podało w poniedziałek Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

"W grudniu 2019 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 30,6 tys. klientów w porównaniu do 25,5 tys. rok wcześniej – jest to wzrost aż o 20 proc. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w grudniu 2019 r. wyniosła 288,1 tys. zł, tj. o 9 proc. więcej niż w grudniu 2018 r."

podało BIK w komunikacie.

Jak wskazało Biuro Informacji Kredytowej, wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła w grudniu 2019 r. +24,1 proc. Oznacza to - jak podano - że w grudniu ub. r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 24,1 proc. w porównaniu z grudniem 2018 r.

"Grudniowa wartość indeksu jest o 2,2 p.p. wyższa od wartości z listopada br. (21,9 proc.). Jest to drugi po marcu (26,5 proc.) najwyższy odczyt w 2019 roku. Na grudniową wartość indeksu na poziomie +24,1 proc., wpłynął głównie wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt (20 proc.). W okresie grudzień 2019 r. - grudzień 2018 r. o 9 proc. wzrosła również wartość średniej wartości wnioskowanego kredytu, co jest konsekwencją wzrostu cen nieruchomości"

powiedział cytowany w komunikacie Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej prof. Waldemar Rogowski.

Jak dodał, nadal utrzymuje się bardzo wysoki popyt na finasowanie nieruchomości kredytem bankowym. "W dwunastu miesiącach 2019 r. blisko 450 tys. osób złożyło wniosek o kredyt mieszkaniowy. W porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. jest to więcej o 29 tys., czyli o 7 proc." - powiedział.

Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

Biuro Informacji Kredytowej to zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, także w obszarze pożyczek pozabankowych.

Źródło

Skomentuj artykuł: