„Większość postulatów wyrażanych przez środowiska rolnicze została spełniona”

Większość postulatów wyrażanych przez środowiska rolnicze została spełniona. Mam nadzieję, że to zostanie ocenione pozytywnie już w Senacie - mówił dziś szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski w kontekście prac nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt.

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) złożył w poniedziałek na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa, zapowiedziane wcześniej tego dnia przez premiera Mateusza Morawieckiego, poprawki do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Jednak komisja rolnictwa ostatecznie zarekomendowała odrzucenie noweli w całości. Senat omówi nowelizację we wtorek na posiedzeniu plenarnym. Przedstawione zostaną wtedy: stanowisko komisja rolnictwa, a także poprawki przyjęte przez komisję ustawodawczą oraz wnioski mniejszości.

Sobolewski pytany dziś w Polskim Radiu 24 o decyzję podjętą przez senacką komisję rolnictwa odparł: "Czekamy na rozstrzygnięcia na posiedzeniu plenarnym Senatu".

Z naszej strony, wsłuchując się w głosy rolników, złożyliśmy poprawki dotyczące pełnego odszkodowania czy przesunięcia okresu vacatio legis oraz wyłączenia drobiu z zakazu uboju rytualnego, więc częściowo wsłuchując się w głosy rolników chcemy, aby ta ustawa była przyjęta w Senacie w takim zakresie jak nasze poprawki wskazują

powiedział Sobolewski.

Natomiast jak będzie, to tutaj czekamy na rozstrzygnięcie

dodał.

Polityk przypomniał, że w poniedziałek premier Morawiecki oraz minister rolnictwa Grzegorz Puda złożyli zapowiedź powołania Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt.

Według Sobolewskiego, większość postulatów wyrażanych przez środowiska rolnicze zostały przez PiS spełnione.

Mam nadzieję, że to zostanie ocenione pozytywnie już w Senacie. Jeśli nie, to będziemy dalej zastanawiać się jakie działania podjąć, po głosowaniach w Senacie

dodał polityk PiS.

Wniosek o odrzucenie nowelizacji złożony przez senatora Ryszarda Bobera (PSL) poparło pięciu senatorów PiS oraz dwóch Koalicji Obywatelskiej i wnioskodawca; dwóch senatorów PiS wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw wnioskowi. W komisji zasiada dziesięciu senatorów, w tym siedmiu z Prawa i Sprawiedliwości.

Wcześniej senator Pęk złożył zapowiedziane w poniedziałek przez premiera poprawki. Zakładają one m.in. że zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zmiany dotyczące uboju rytualnego wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. Poprawki dotyczą także m.in. rekompensat dla ograniczonych przez nowelę branż. Według Pęka, rekompensaty z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania działalności będą przysługiwać także rolnikom prowadzącym chów lub hodowlę zwierząt na ubój rytualny.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

Źródło

Skomentuj artykuł: