Większy zasięg cyfrowego radia w Polsce

Na początku października Emitel uruchomił 10 nowych nadajników dla Polskiego Radia dla odbiorników cyfrowego radia, a obecnie trwają prace nad rozpoczęciem emisji w kolejnych lokalizacjach w Polsce. Do końca br., zasięg techniczny DAB+ będzie bliski 67% ludności Polski. Warunkiem odbioru jest posiadanie odbiornika cyfrowego radia. 

System radiofonii cyfrowej stosowany w Europie, a więc także w Polsce to DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). Regularna emisja cyfrowa w standardzie DAB+ rozpoczęła się w Polsce 1 października 2013 r. Na początku nadawanie w technologii DAB+ możliwe było w Warszawie i Katowicach. Dziś największą sieć ma Polskie Radio. Korzystając z odbiorników DAB+ można słuchać audycji emitowanych przez Jedynkę, Dwójkę, Trójkę i Czwórkę Polskiego Radia, a także Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Radio Poland (m.in. w języku angielskim, niemieckim) oraz programów regionalnych Polskiego Radia. Nowością w systemie DAB+ jest Polskie Radio Kierowców.

Na początku października Emitel uruchomił kolejne nadajniki dla nadawcy publicznego i emisje DAB+ są już dostępne m.in. w Częstochowie, Wiśle, Tarnowie, Szczawnicy, Kaliszu, Przemyślu, Gorzowie i Legnicy. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem emisji w Skierniewicach, Radomiu, Płocku, Siedlcach i Ostrowi Mazowieckiej. Do końca br. w zasięgu technicznym znajdzie się 25 mln potencjalnych odbiorców i około 44 % powierzchni Polski.

Radio cyfrowe to możliwość nadawania większej liczby kanałów, lepsza jakość dźwięku i dodatkowe funkcje, takie jak przesyłanie grafiki czy tekstu, które mogą być wyświetlane na odbiorniku DAB+ w samochodzie lub domu

powiedział Maciej Staszak, wiceprezes Emitel SA.

W przyszłości DAB+ będzie wykorzystywany również do powiadomień kryzysowych przekazywanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dzięki dodatkowym funkcjom DAB+ możliwe będzie jednoczesne nadanie komunikatów na wszystkich programach, wyświetlanie tekstu oraz infografiki. W zależności od odbiornika komunikaty kryzysowe będą mogły być przekazywane nawet w momencie, kiedy odbiornik jest nieaktywny. System sam wybudzi odbiornik i pozostawi go w stanie oczekiwania.

Źródło

Skomentuj artykuł: