Wielka farma PV na Mazurach prawie gotowa

Zakończył się ostatni etap montażu paneli na terenie inwestycji Energi Wytwarzania - farmie fotowoltaicznej Wielbark. Zainstalowano ich niemal 105 tys. sztuk, o łącznej mocy około 48 MW - poinformowała Energa.

Instalacja ma ruszyć w 2023 r., po ukończeniu rozbudowy pobliskiego Głównego Punktu Zasilania. Farma PV Wielbark to obecnie jedna z największych budowanych inwestycji fotowoltaicznych w Polsce. Docelowo dysponować ma mocą zainstalowaną ok. 62 MW, z czego ok. 54 MW posiada wsparcie w ramach aukcji OZE. Inwestycja budowana jest etapami, a poszczególne instalacje uruchamiane są po przyłączeniu do sieci.

- Dotychczas wybudowano i przyłączono do sieci instalacje o łącznej mocy około 12 MW. W 2023 r. Energa Wytwarzanie planuje zwiększyć moc farmy o 50 MW, co sumarycznie da 62 MW mocy zainstalowanej. Cała inwestycja, ma się finalnie zakończyć latem 2023 r.

podał cytowany w komunikacie Jan Karasowski z Biura Rozwoju, Innowacji i Regulacji Energi Wytwarzania.

Obecnie prowadzone są jeszcze prace związane z systemami łączności, zabezpieczeń oraz monitoringu, a także prace porządkowe na terenie całej inwestycji.

Łączna powierzchnia farmy PV Wielbark to ok. 119 ha. Jej realizacja wymagała pozyskania 56 pozwoleń na budowę i wymaga użycia blisko 2,5 tys. ton stali. Całość składać się będzie łącznie z niemal 150 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy jednostkowej od 330 do 530 W. Instalacje będą obsługiwane przez 337 inwerterów (falowników).

Kolejnym etapem projektu jest rozbudowa Głównego Punku Zasilania Wielbark, co pozwoli na przyłączenie farmy do sieci elektroenergetycznej przez Energę Operatora. Szacunkowo farma będzie mogła produkować rocznie ok. 62 GWh energii elektrycznej, co pozwoli zasilić ok. 31 tys. gospodarstw domowych. Inwestorem przedsięwzięcia jest firma Agro Artim Elewatory z Mławy, a generalnym wykonawcą - Artimex SA. Wartość inwestycji, łącznie z gruntem, szacowana jest na ok. 200 mln zł. 

Źródło

Skomentuj artykuł: