Wysoka na cztery piętra, pomieści jednorazowo aż 200 osób lub 24 t materiałów - w kopalni Tauron Wydobycie zamontowano jedną z największych klatek szybowych w Polsce. Wielkogabarytowa konstrukcja powstała w ramach inwestycji strategicznej Spółki, czyli budowy Poziomu 800 m.
Kopalnia w Libiążu posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego, szacowane na 2,1 mld t. Produkuje się tutaj m.in. paliwo o obniżonej zawartości chloru dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Bliskość aktywów wytwórczych Grupy Tauron umożliwia utrzymywanie niskich kosztów transportu tego surowca.
Uruchomienie poziomu 800 metrów umożliwi ZG Janina dostęp do nowych zasobów dobrej jakości węgla kamiennego, co otworzy drogę do rentownego wydobycia tego surowca przez wiele lat
Ta strategiczna inwestycja jest już zrealizowana w blisko 90 proc. Jej oddanie znacznie przyspieszy transport oraz zwiększy jego bezpieczeństwo. Jedną z istotnych korzyści będzie również znaczne skrócenie czasu dotarcia pracowników do stanowisk pracy, a tym samym wydłużenie efektywnego czasu pracy
Docelowo poziom 800 metrów w ZG Janina pozwoli m.in. na prowadzenie efektywnej eksploatacji dotychczas niedostępnych zasobów węgla. Ponadto inwestycja wyeliminuje eksploatację poniżej poziomu udostępnienia, przez co zwiększy się bezpieczeństwo prowadzenia ruchu zakładu górniczego. Maksymalna masa ładunku w klatce to 24 t. Będzie to zatem jedna z największych konstrukcji tego typu w Polsce.
Czas zjazdu 200 osób na poziom 800 m lub ich wyjazdu będzie wynosił około 6 minut. Dla porównania - obecnie, aby załoga mogła dojść pieszo do stanowisk pracy na poziomie 800 metrów potrzebuje na to około 100 minut - podkreśla prezes Cudny.
Uruchomienie zjazdu ludzi na poziom 800 m i transport materiałów wielkogabarytową klatką zjazdową planowane jest na trzeci kwartał bieżącego roku, natomiast zakończenie całej inwestycji przewidziane jest na trzeci kwartał 2021 r.