Wielki sukces polskich zakładów zbrojeniowych

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w odbiorze pierwszego samolotu wielozadaniowego F-16. Będzie on serwisowany w Wojskowych Zakładach Lotniczych (WZL) w Bydgoszczy.

Wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. zawarły w lipcu 2022 roku wieloletni kontrakt ze spółką amerykańską AAR Government Services INC w zakresie wsparcia technicznego dla samolotów F-16 należących do Amerykańskich Sił Powietrznych stacjonujących w Europie. W ramach współpracy z amerykańskim sojusznikiem, bydgoski WZL nr 2 remontuje części wielozadaniowych myśliwców. - To wielki sukces polskich zakładów zbrojeniowych. Nasz rząd wie, że w obecnej sytuacji geopolitycznej bezpieczeństwo kraju jest kluczowe - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Dlatego dozbrajamy i modernizujemy wojsko polskie. Jest to możliwe dzięki uszczelnieniu krajowego budżetu.

W przyszłym roku Polska przeznaczy do 4% Produktu Krajowego Brutto (PKB) na obronność. Polska w przyszłym roku będzie w pierwszej trójce krajów NATO z punktu widzenia wydatków na obronność. - Planujemy przeznaczyć nawet do 4% PKB na obronność. Zwiększenie wydatków na obronność podkreśla naszą rolę sojuszniczą oraz wiarygodność - zaznaczył premier. – Nie ma możliwości zbudowania silnej armii bez silnego państwa - dodał. Zdaniem szefa rządu, mamy bardzo prosty wybór – albo padniemy ofiarą dominacji Rosji i znowu popadniemy w rosyjską niewolę, albo w krótkim czasie zbudujemy potencjał obronny, razem z najbliższymi sojusznikami, jak USA, Wielka Brytania i inne państwa NATO. - W ostatnich miesiącach podpisaliśmy umowy na nowe czołgi, wyrzutnie rakiet, samoloty i haubice. Zamawiamy nowoczesne środki bojowe w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i u innych naszych sojuszników. Realizujemy zamówienia na najnowszy amerykański sprzętu dla naszej armii – czołgi Abrams, HIMARS-y i F-35 - wyliczał premier. - Równolegle zwiększamy liczebność wojska. Od 2015 r. liczba żołnierzy w Siłach Zbrojnych RP wzrosła z 95 tys. do ponad 153 tys. Dodatkowo polscy żołnierze biorą udział w manewrach razem z wojskiem słowackim, czeskim, węgierskim, amerykańskim i brytyjskim. Wspólne ćwiczenia, zaangażowanie i solidarność to kluczowy element siły NATO. Obecnie liczba wojsk sojuszniczych w Polsce wynosi 10,5 tys. żołnierzy. Dbamy o bezpieczeństwo Polski i Polaków na każdej możliwej płaszczyźnie.

Premier mówił też o nowych zamówieniach dla naszej zbrojeniówki. –  W Bydgoszczy w Wojskowych Zakładach Lotniczych dowiedziałem się, jak mocna jest nasza współpraca z armią amerykańską, z amerykańskimi siłami powietrznymi. Mogę pochwalić zakłady lotnicze, że będą jednymi z nielicznych, które będą serwisować i remontować F-16 – powiedział szef polskiego rządu. I dodał: –  takich samolotów jest wiele i będziemy je remontować i serwisować. Również te, które będą do nas przywożone z innych części świata. To wielki sukces polskich zakładów zbrojeniowych.

Zdaniem premiera, Polska od początku wiedziała, że nie należy mieć złudzeń wobec Rosji. - Ostrzegaliśmy kraje Europy Zachodniej, że interesy gospodarcze prowadzone z Władimirem Putinem są niebezpieczne. Dziś europejscy przywódcy przyznają nam rację - mówił szef rządu. – Dziś z zagrożenia zdali sobie z tego sprawę wszyscy sąsiedzi Rosji. Nie tylko tutaj w Europie Centralnej, nie tylko państwa bałtyckie czy państwa na flance wschodniej NATO i Unii Europejskiej – przyznają nam rację – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Źródło

Skomentuj artykuł: