Wielkie pieniądze na polskie startupy. Inwestuje międzynarodowy fundusz

Będą pieniądze na innowacyjne przedsięwzięcia. Międzynarodowy fundusz Icos Capital Fund III zainwestuje 20 milionów euro w interesujące projekty polskich start-upów. 

Połowa z przewidzianych na inwestycje środków pochodzi z funduszy europejskich z Programu Inteligentny Rozwój. Pozostała część to środki funduszu corporate venture capital (CVC) Icos Capital, który jest wspierany przez międzynarodowych inwestorów. 
 

„Doceniamy, że w polskie innowacyjne spółki chcą inwestować fundusze i inwestorzy korporacyjni z zagranicy. To tylko potwierdza, że w naszym kraju jest wiele ciekawych firm z nowatorskimi pomysłami i dużym potencjałem rozwoju” 

powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Fundusz Icos III będzie inwestować w scale-upy, wspierające w rozwoju innowacyjne przedsiębiorstwa z obszaru  oprogramowania oraz technologii na potrzeby produkcji w przemyśle rolno-spożywczym, biochemikaliów i nowoczesnych materiałów. Fundusz zaangażował trzy europejskie korporacje jako głównych inwestorów i strategicznych partnerów: Nouryon, Bühler Group oraz Royal Cosun. Finansowanie pochodzi także z funduszy europejskich – z zarządzanego przez PFR Ventures Funduszu Funduszy PFR NCBR CVC, który współtworzy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Icos to już trzeci fundusz CVC uruchomiony przez PFR Ventures. Dwa poprzednie to SpeedUp Energy Innovation wspierany przez PGE oraz EEC Magenta, którego inwestorem korporacyjnym jest Tauron. W 2019 roku dokonały one swoich trzech pierwszych inwestycji, o łącznej wartości ok. 13 mln zl.

„Cieszymy się, że na naszym rynku pojawiają się pierwsze fundusze CVC zasilane przez prywatne korporacje. Tego typu fundusze jak Icos Capital przynoszą kompetencje i doświadczenie z wielu sektorów, którego polskim firmom jeszcze brakuje” –

podkreślił Maciej Ćwikiewicz, wiceprezes zarządu PFR Ventures.

Jak poinformował Peter van Gelderen, dyrektor zarządzający Icos Capital, istniejący od 2005 roku fundusz wsparł 18 ambitnych start-upów oraz scale-upów z różnych sektorów, głównie z branży rolno-spożywczej i chemicznej. Fundusz zapewnia finansowanie, przyciąga wiodące korporacje i stosuje interaktywne podejście, jeśli chodzi o partnerstwo z bardzo innowacyjnymi start-upami w branży. 

Z raportu przygotowanego przez PFR Ventures, wspólnie z Innovo Venture Partners, wynika, że w 2019 r. na polskim rynku przeprowadzono 269 transakcji venture capital, w które zaangażowanych było 85 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych, polskich spółek ponad 1,2 mld kapitału. Zwiększona aktywność funduszy VC to m.in. efekt prowadzonych przez NCBR i PFR Ventures programów. Publiczne środki z tych instytucji pozwoliły na zrealizowanie odpowiednio  182 i 43 transakcji. Widocznym trendem są też wspólne inwestycje polskich funduszy VC z międzynarodowymi zespołami. Stanowiły one ponad ¼ wszystkich transakcji. Z kolei same polskie zespoły zainwestowały około 102 mln zł  w zagraniczne przedsiębiorstwa.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: