Wiemy, jak wyglądają nastroje kredytobiorców

Z miesiąca na miesiąc maleje liczba klientów wnioskujących o kredyt mieszkaniowy. Dzisiaj jest ich blisko aż o 60% mniej niż w analogicznym okresie rok temu – podaje BIK w danych za czerwiec 2022. Eksperci porównywarki finansowej Totalmoney.pl postanowili sprawdzić, jakie są nastroje kredytobiorców w dobie ostatnich wydarzeń.

Tak kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny obecnie spędzają sen z powiek konsumentów. Przeprowadzone w czerwcu 2022 roku badanie pokazuje, jak wiele składowych sprawia, że decyzje o pobraniu dodatkowego zastrzyku finansowego są coraz częściej odkładane. Jak to wygląda w przypadku kredytu gotówkowego a hipotecznego?

Gotówka - czy potrzebna od zaraz?

Nawet jeśli potrzeby finansowe nas naglą, to zdecydowana część osób planujących kredyt (40%) ma wątpliwości związane z podwyżkami: stóp procentowych, cen produktów spożywczych oraz gazu i prądu. To one wpłynęły na decyzję większości – odłożyli oni kredyt w czasie lub rezygnowali z niego. Natomiast 57% osób planujących wzięcie kredytu obecnie czeka na odpowiedni moment, aby zrealizować swoje zamierzenia.

Nasz raport pokazuje, że głównymi powodami niezrealizowania planów kredytów gotówkowych były, przede wszystkim: brak zdolności kredytowej, zmiana priorytetów wydatków, utrata pracy oraz prywatna pożyczka udzielona między członkami rodziny - mówi Anna Serafin, ekspert porównywarki finansowej Totalmoney.pl - Wśród osób, które zrezygnowały lub odłożyły w czasie kredyt gotówkowy, aż 46% deklaruje chęć powrotu do pierwotnych planów - w perspektywie dalszej niż najbliższe 12 miesięcy.

Kredyt gotówkowy najczęściej przeznaczany jest na remont mieszkania lub domu oraz jego wykończenie. W drugiej kolejności - służy do uzyskania środków na codzienne życie i zakup sprzętu elektronicznego. Większość badanych kredytobiorców (69%) wybiera kwoty poniżej 30 tys. zł. Na życie codzienne oraz na sprzęt elektroniczny ankietowanie pobierają do 10 tys. zł. W przypadku decyzji o zakupie własnego pojazdu (samochód, motor czy skuter) kredytobiorcy decydują się na kwoty w przedziale 30-49 tys. zł (52% badanych).  Natomiast 71% ankietowanych bierze kredyt w wysokości od 40-100 tys. zł na wykończenie mieszkania lub remont.

Kredyt hipoteczny – obwarowany obawami

Wątpliwości przy planowaniu kredytu hipotecznego miało 44% badanych. Wynikały one przede wszystkim z podwyżek stóp procentowych, opłat mieszkalnych i cen produktów spożywczych. Obiekcje wpłynęły na przesunięcie w czasie lub całkowitą rezygnację z produktu.

Powodem niezrealizowanych planów kredytowych była zawyżona wycena nieruchomości, brak oszczędności na wkład własny lub zmiana priorytetów planowanych wydatków - mówi ekspert Totalmoney.pl - Wśród osób, które odłożyły decyzję kredytową, aż 67% rozważa (w tym 7% zdecydowanie) zaciągnięcie kredytu hipotecznego w perspektywie dalszej niż 2 lata.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy 4% badanych zaciągnęło kredyt hipoteczny. Natomiast w ciągu nadchodzącego roku plany te deklaruje 2%. Liczby mówią jasno – to moment rynkowej stagnacji, która będzie się pogłębiała. Konsumenci będą dwa razy analizowali każdy wydatek, zanim go zrealizują, a decyzje o długoletnim związaniu się zobowiązaniami finansowymi - odłożą na spokojniejszy dla portfela czas.

Źródło

Skomentuj artykuł: