Wiemy już, jak będą wyglądać mieszkania plus w Warszawie

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję osiedla przy ul. Ratuszowej w Warszawie, które będzie realizowane w ramach rządowego programu Mieszkania plus. Najlepszy okazał się projekt pracowni BE DDJM Architekci. 

Organizatorem konkursów na nowe projekty jest spółka PFR Nieruchomości, która realizuje rządowy program. Fundusz dysponuje ogromną bazą ziemi i ciągle przybywa samorządów chętnych dołączyć do programu Mieszkanie Plus. Obecnie kilka tysięcy mieszkań znajduje się w fazie projektowania, a kolejnych kilkadziesiąt tysięcy wkrótce znajdzie się na tym etapie. Jednak trzeba pamiętać, że większe inwestycje mieszkaniowe mogą być realizowane nawet przez 6 lat, więc na finał zakończony kluczami do mieszkań trzeba będzie poczekać – również w Warszawie.

Inwestycja przy ul. Ratuszowej, która pomieści około 500 mieszkań zlokalizowana jest na warszawskiej Pradze Północ w bliskim sąsiedztwie warszawskiego ogrodu zoologicznego i Parku Praskiego. Atutami tej lokalizacji są bogata oferta handlowo-usługowa i dostęp do komunikacji publicznej. Najbliższy przystanek tramwajowy znajduje się w odległości ok. 150 metrów, do przystanków autobusowych jest ok. 100-250 metrów. W odległości ok. 600 metrów jest najbliższa stacja drugiej linii metra oraz stacja kolejowa (Warszawa Wileńska). 

Inwestycję realizuje spółka celowa MDR Warszawa Ratuszowa. Powołał ją Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza spółka PFR Nieruchomości. MDR Warszawa Ratuszowa zakupiła od Poczty Polskiej działki przy ul. Ratuszowej i Jagiellońskiej o łącznej powierzchni ok. 1,7 hektara. Działki objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który – oprócz zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – przewiduje także usługi, handel i gastronomię. Budowa osiedla ma ruszyć w pierwszym kwartale 2022 roku.

- Wierzę, że te projekty wpiszą się na długie lata w krajobraz warszawskiej Pragi i nie będą się starzeć, bo dają ogromne pole do późniejszego działania – powiedział Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A. 

Jak dodaje Bohdan Lisowski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, warszawski konkurs jest bardzo ważny, bo potrzeby na tym rynku są bardzo duże.

- Ten program mieszkaniowy jest programem społecznym, którego długo w Polsce nie było

uważa Lisowski.

- To nie jest program, który da się szybko zrealizować, on wpisuje na długie dekady. To, że udało się przekonać twórców programu do współpracy z SARP oraz formuły w jakiej prowadzony jest konkurs, powoduje, że te projekty są jakościowe a nie idą w kierunku jak najniższej ceny. Mam nadzieję, że te projekty będą przykładam także dla działań komercyjnych i dadzą efekty na długie lata – zaznacza.

Popyt na mieszkania w Polsce nie maleje, co potwierdzają najnowsze dane na temat kredytów mieszkaniowych – tu popyt rośnie z dwucyfrową dynamiką. Zdaniem ekspertów, dzieje się tak nie tylko za sprawą większej liczby chętnych, ale też dlatego, że coraz więcej pożyczamy na domy i mieszkania, bo sytuacja finansowa gospodarstw domowych jest coraz lepsza. Coraz lepsza jest też oferta na rynku – o czym pisaliśmy na naszym portalu – a budowlańcom sprzyja lekka zima i ciepła aura.

W Warszawie nie ma już zbyt wielu wolnych gruntów, więc większość nowych inwestycji powstaje w dzielnicach oddalonych od centrum. Praska lokalizacja Mieszkania Plus jest jednak bardzo dobra.

 – Ta część warszawskiej Pragi z lat 50-tych to obszar, który w zasadzie dzisiaj – można powiedzieć – jest w centrum miasta, troszeczkę jednak taki zapomnianym, troszeczkę taki nieodwiedzanym, jest pięknym miejscem – zdefiniowanym przestrzennie, uporządkowanym urbanistycznie

podkreśla dyrektor Biura w BE DDJM Marek Dunikowski. 
Źródło

Skomentuj artykuł: