Wizjonerskie plany KGHM

KGHM Polska Miedź S.A. zyskala kolejne wyróżnienie - została Firmą Roku Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Nagrodę przyznano podczas Gali jubileuszowego, XXX prestiżowego spotkania świata biznesu i polityki nazywanego „polskim Davos”.

Cenione wyróżnienie wręczył Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. – Ostatnie wyniki finansowe i produkcyjne w pełni oddają to, jak dobrze KGHM jest obecnie zarządzany. Firma to perła w koronie polskich spółek. To firma przyszłości, która myśli globalnie, również w kontekście transformacji i zmian klimatycznych. Zapotrzebowanie na miedź stale rośnie i to dobra prognoza dla KGHM – mówił wicepremier. Kapituła nagrody uzasadniała wybór m.in. bardzo dobrymi wynikami finansowymi i operacyjnymi KGHM. Podkreślano, że miedziowy gigant od 60-ciu lat buduje markę nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Za sukcesem KGHM stoją ludzie, załoga, która codzienną ciężką pracą osiąga takie świetne wyniki. Ta nagroda to ich sukces. Cieszę się, że odbieramy to wyróżnienie w Karpaczu, na Dolnym Śląsku, gdzie poprzez nasze kopalnie i inne zakłady jesteśmy głęboko zakorzenieni. Mamy ambitne plany na przyszłość. A ta przyszłość jest z miedzi – powiedział podczas Gali Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem cennych surowców naturalnych. Posiada zakłady produkcyjne w Polsce i na świecie, w tym w Ameryce Północnej i Południowej. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi – gwarantują firmie miano lidera przemysłu wydobywczego. Spółka jest również globalnym championem w produkcji srebra. Łącznie zatrudnia ponad 34 tys. osób.

Plany KGHM, które podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu zaprezentował Marcin Chludziński, są bardzo bogate. – Nasze zamierzenia są odważne, wręcz wizjonerskie. Chcemy być liderem transformacji, liderem technologii i liderem produkcji czystej energii. Bycie światowym liderem to sprawa naszej narodowej dumy. KGHM wyznacza trendy i wyprzedza konkurencję – mówił podczas prezentacji prezes Marcin Chludziński. Prezes KGHM podkreślał, że miedziowa Spółka jest bardzo ważna dla polskiej gospodarki, a w niedalekiej przyszłości może być firmą kluczową. – Najbliższa dekada, to będzie czas transformacji i zmian, jakich jeszcze w historii gospodarki nie było – dodał Marcin Chludziński.

KGHM przygotowuje własną Politykę Klimatyczną, równocześnie spogląda na światowe trendy jak Urban Mining, czyli odzyskiwanie surowców ze zużytych materiałów. Do tego spółka, dzięki nowym koncesjom na wydobycie planuje uruchomienie kopalni w województwie lubuskim. W okolicach Bytomia Odrzańskiego powstanie zeroemisyjny zakład z nowoczesną infrastrukturą i wykorzystaniem czystej energii. Przyszłościowa jest także inwestycja KGHM w Pucku. Firma posiada koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złoża soli potasowo-magnezowych. Eksperci już mówią o rewolucji w wykorzystaniu potasu w rolnictwie ekologicznym. W przyszłości KGHM zamierza wykorzystać światowy popyt na ten materiał.

Bez energii i chęci do zmian nie udałoby się osiągnąć tak wiele. Dzięki całej załodze KGHM realizujemy ambitne cele. Wyprowadziliśmy na prostą projekt Sierra Gorda, obniżamy koszty funkcjonowania Spółki, zahamowaliśmy spadek produkcji. To co ważne, odbyło się to bez dodatkowych miliardowych inwestycji. Sprawne działanie i zaangażowanie przyniosło takie efekty – podkreślił Marcin Chludziński.

Ważne są też projekty energetyczne. KGHM zamierza dalej inwestować w Odnawialne Źródła Energii i budować elektrownie fotowoltaiczne oraz wiatrowe. Firma śmiało spogląda na wiatrowe farmy na morzu, czysty wodór jako źródło energii oraz małe reaktory jądrowe. Prezes KGHM nie ukrywa, że celem jest zaspokojenie co najmniej połowy potrzeb energetycznych Spółki do roku 2030, a później sprzedaż energii na rynku.

Pierwsze półrocze 2021 roku przyniosło KGHM najlepsze od dekady wyniki finansowe i produkcyjne. – Chcemy utrzymać ten trend w kolejnych miesiącach i latach. Miedź to metal przyszłości, a przy odpowiednim zarządzaniu i odpowiedzialnej produkcji może być tylko lepiej – dodał Prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Warto podkreślić, że na aktualne wyniki miedziowej Spółki ma wpływ kopalnia Sierra Gorda. Po raz pierwszy z Chile do Polski trafiły pozytywne przepływy pieniężne, w pierwszym półroczu to niemal 500 mln zł. Udało się to osiągnąć dzięki zmianie sposobu zarządzania i konsekwencji we wdrażaniu rozwiązań naprawczych.

Warto przypomnieć, że w tym roku Huta Miedzi Legnica i Huta Miedzi Głogów zdobyły prestiżowy znak Copper Mark. To potwierdzenie prowadzenia odpowiedzialnej produkcji i zminimalizowania wpływu na otoczenie.

Z kolei świetne wyniki KGHM za I półrocze oraz potwierdzenie wysokiej pozycji wśród światowych potentatów w branży wydobywczej sprawiły, że KGHM znalazł się na 7. miejscu w prestiżowym zestawieniu największych producentów miedzi. Ranking przygotował portal dedykowany inwestorom kitco.com.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N