Właściciele sieci apelują o odmrażanie handlu

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) zwróciła się z apelem do rządu o otwarcie od 4 maja wielkopowierzchniowych marketów niespożywczych, tj. meblowych, budowlanych, RTV/AGD i ze sprzętem sportowym.

Otwarcie wielkopowierzchniowych sklepów ww. branż umożliwiłoby Polakom zaopatrzenie się w niezbędne artykuły przemysłowe, do których swobodny dostęp został znacząco ograniczony w trakcie lockdownu, a jest bardzo istotny z punktu widzenia funkcjonowania społecznego, zawodowego i zdrowotnego Polaków.

W obecnych warunkach pogodowych, mobilizujących do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, możliwość zakupu sprzętu sportowego sprzyjać będzie kultywowaniu zdrowego stylu życia i podejmowaniu aktywności sportowej i rekreacyjnej na świeżym powietrzu, wzmacnianiu odporności oraz zdrowia fizycznego i psychicznego obywateli, zarówno dorosłych, jak i dzieci, jak również wspieraniu procesu rehabilitacji „ozdrowieńców”.
Uruchomienie sklepów z artykułami sportowymi zachęcać będzie Polaków do nabywania sprzętu z sektora miejskiej mobilności, m.in. rowerów, hulajnóg czy rolek, w ten sposób ograniczając korzystanie z transportu zbiorowego.

Otwarcie marketów budowlanych i meblowych pozwoliłoby Polakom na przeprowadzenie tradycyjnych wiosennych remontów i prac w ogrodzie oraz możliwość wykonywania niezbędnych prac remontowo-modernizacyjnych w domach, co przyczyniłoby się do  ograniczenia mobilności obywateli i zmniejszenia ryzyka transmisji wirusa SARSCoV2.
Przedstawiciele branży wyrażają pełną gotowość do podjęcia konstruktywnej współpracy z polskim rządem. Deklarują m.in. chęć udostępnienia kilkuset punktów w całej Polsce na potrzeby realizacji Narodowego Programu Szczepień, jak również parkingów, na których mogłyby być przeprowadzane szczepienia w modelu Drive-Thru.

Źródło

Skomentuj artykuł: