Wojna w Ukrainie spowodowała ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego na świecie

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył w otwarciu XXIX edycji Welconomy Forum in Toruń. - Wszyscy zdają sobie sprawę, że wojna w Ukrainie spowodowała ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego w wielu miejscach na świecie - powiedział szef resortu rolnictwa.

Wicepremier zwrócił uwagę, że świat musi znaleźć odpowiedź na kwestie bezpieczeństwa żywnościowego Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, gdyż z powodu napaści Rosji na Ukrainę zakłócony jest eksport zboża przez blokadę ukraińskich portów.

- Wielkim wyzwaniem jest tworzenie nowych kanałów dystrybucji - stwierdził wicepremier.

Zwrócił przy tym uwagę na inny rozstaw torów, który utrudnia transport zboża i wmusza konieczność przeładunku, a to jest wyzwaniem trudnym do pokonania z dnia na dzień.

- Do niedawna wszyscy mówili, że mamy w Europie za dużo żywności i trzeba zwracać uwagę na produkcję żywności, tak aby sprostać wyzwaniom ochrony klimatu. To wyzwanie oczywiście nie zniknęło, ale jednak następuje w ostatnich tygodniach przewartościowanie myślenia na temat produkcji żywności

powiedział wicepremier. 

- Wszyscy zdają sobie sprawę, że wojna w Ukrainie spowodowała ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego w wielu miejscach na świecie - dodał szef resortu rolnictwa.

Według niego bardzo brutalna wojna wywołana przez Rosję w Ukrainie doprowadzić ma do głodu, niedożywania w Ukrainie, ale i w państwach, które są partnerami żywnościowymi tego kraju.

Skomentuj artykuł: