Wpływ pandemii na lotniczy ruch towarowy - nieznaczny

Od stycznia do września 2020 r. w transporcie lotniczym przewieziono 71,4 tys. ton cargo; to o 20,3 proc. mniej wobec analogicznego okresu 2019 r. - wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Zdaniem ULC ruch towarowy nie ucierpiał znacznie z powodu epidemii.

W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku przewieziono 71,4 tys. ton cargo lotniczego, co stanowi spadek o 20,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku

przekazał Urząd Lotnictwa Cywilnego.

ULC tłumaczył, że dane te wynikają ze zmniejszenia wolumenu lotów samolotów pasażerskich, na których pokładach przewożona jest duża część cargo obsługiwanego przez polskie porty lotnicze.

Liczba operacji lotniczych cargo w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku spadła w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku o zaledwie 1,5 proc., co pokazuje, że ruch towarowy nie ucierpiał znacznie z powodu epidemii, ale nastąpiła utrata możliwości przewozowych ze względu na ograniczenia w ruchu pasażerskim

wskazał Urząd.

Urząd podkreślił, że ma to znaczenie głównie w przypadku przewozów towarów na trasach, gdzie cargo transportowane było w dużej mierze na pokładach samolotów pasażerskich; chodzi o Katar czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N