Wrzesień trzecim miesiącem z rzędu, w którym Lotnisko Chopina obsłużyło 1 mln osób 

- Z posiadanych informacji dotyczących sezonu wakacyjnego na polskich lotniskach można wnioskować, że pomimo pandemii COVID-19 sezon wakacyjny był najlepszym okresem od chwili wybuchu pandemii. Na tak dobry wynik miała wpływ między innymi większa, po długim okresie lockdownu, chęć pasażerów do podróży wakacyjnych i turystycznych, czego beneficjentem byli przewoźnicy czarterowi - poinformował Szymon Huptyś, rzecznik prasowy ministerstwa Infrastruktury.

W jego przekonaniu dobrym przykładem obserwowanych zmian na polskim rynku lotniczym jest Lotnisko Chopina w Warszawie, gdzie w sierpniu padł rekord obsłużonych pasażerów w 2021 r. (1,185 mln). Tegoroczny sierpień był o ponad 80% lepszy od sierpnia 2020 r. Do końca sierpnia tego roku na Lotnisku Chopina w Warszawie obsłużono ponad 61% tego, co w analogicznym okresie wypracowano w rekordowym 2019 r. Od początku roku do końca sierpnia na Lotnisku Chopina w Warszawie obsłużono 4,085 mln pasażerów.

- Na Lotnisku Chopina loty związane ze zorganizowaną turystyką zagraniczną cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród podróżnych. Tylko w sierpniu z lotów czarterowych skorzystało 303 tys. osób, co pokazuje, że co czwarty pasażer Lotniska Chopina wybierał właśnie takie połączenia. W sierpniu najchętniej wybieranymi państwami w ofercie wakacyjnej były Grecja, Turcja i Hiszpania, natomiast najpopularniejszymi trasami według liczby pasażerów były Antalya, Rodos i Heraklion

dodaje rzecznik ministerstwa infrastruktury.

- Sierpień był również najlepszym miesiącem w tym roku pod względem liczby obsłużonych podróżnych na lotnisku w Gdańsku. W miesiącu tym Port Lotniczy Gdańsk odwiedziło ponad 362 tys. pasażerów, o ponad połowę więcej niż w roku ubiegłym, a już tylko o ponad jedną trzecią mniej niż w rekordowym 2019 r. W konsekwencji świetnego pod względem wielkości ruchu lotniczego sierpnia, a także dobrych wcześniejszych letnich miesięcy, Port Lotniczy Gdańsk ma już na koncie ponad 1,061 mln pasażerów w 2021 r. - poinformował Szymon Huptyś.

- Z dostępnych prognoz wynika, że rynek lotniczy najprawdopodobniej powróci do stanu sprzed pandemii COVID-19 w 2024 roku, jednak sytuacja ta jest uzależniona od wielu czynników, jak np. dalszy rozwój pandemii - podsumowuje rzecznik MI.

Nowszymi danymi na temat warszawskiego Lotniska im. F. Chopina dysponuje Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

- Lotnisko Chopina właśnie przekroczyło liczbę 5 milionów odprawionych pasażerów od początku roku, a wrzesień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym stołeczny port obsłużył 1 mln osób

poinformował prezes. 

- To bardzo dobry wynik jak na miesiąc po wakacjach, zwłaszcza, że plasuje się dużo powyżej naszych prognoz budżetowych w których zakładaliśmy odprawienie 840 tys. podróżujących - dodaje.

- Od połowy maja liczba pasażerów przyrastała z każdym tygodniem o ok. 10 tysięcy. Ostatni miesiąc wakacji okazał się najlepszy od początku pandemii. 8 sierpnia padł tegoroczny rekord liczby odprawionych pasażerów - aż 42 547 wybrało połączenia z Lotniska Chopina. Duży wkład w te wyniki mają przewoźnicy czarterowi. W sierpniu z ich oferty skorzystało 303 tys. osób, czyli co czwarty pasażer Lotniska Chopina. Biorąc pod uwagę ruch rozkładowy i czarterowy, również w sierpniu liczba pasażerów do siedmiu destynacji była wyższa niż w tym samym miesiącu 2019 roku. Aktualnie obsługujemy 61 proc. ruchu z 2019 r. - potwierdza dane ministerstwa infrastruktury prezes Stanisław Wojtera.

Źródło

Skomentuj artykuł: