Wywiad: Wskaźniki koniunktury są zaskakująco dobre

Mimo wzrostu wskaźnika bezrobocia sytuacja nie jest tak zła jak mogłoby się wydawać jeszcze na początku pandemii. Dostrzegam w tym dużą zasługę programów pomocowych. Optymistyczna jest też informacja, że wskaźniki koniunktury są wręcz zaskakująco dobre. Z prezesem Funduszu Górnośląskiego w Katowicach Krystianem Stępniem rozmawia Mariusz Andrzej Urbanke.

Sytuacja gospodarcza Śląska pogarsza się z miesiąca na miesiąc - potwierdza to jednoznacznie analiza naukowców Uniwersytetu Ekonomicznego, którzy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego przygotowali kolejny już komentarz dotyczący regionu. Najbardziej niepokojąca jest sytuacja na rynku pracy. Czy Fundusz Górnośląski posiada instrumenty pozwalające na wspieranie tworzenia nowych firm, a tym samym tworzenia nowych miejsc pracy w regionie?
Istotnie, sytuacja gospodarcza regionu może wydawać się gorsza, w szczególności jeśli chodzi o stopę bezrobocia, która obecnie wynosi 4,8% i wzrosła r/r o ponad 1/3, natomiast w kontekście trwającej pandemii i masowego wstrzymywania działalności firm pogorszenie w tym zakresie wydaje się nieuniknione. Warto jednak zaznaczyć, że mimo wzrostu wskaźnika bezrobocia sytuacja nie jest tak zła jak mogłoby się wydawać jeszcze na początku pandemii i dostrzegam w tym dużą zasługę programów pomocowych. Optymistyczna jest natomiast informacja, że wskaźniki koniunktury są wręcz zaskakująco dobre. To jasny sygnał, że gospodarka jest gotowa do odbicia, gdy tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli. Fundusz Górnośląski może w tym odbiciu pomóc. Posiadamy w ofercie instrumenty, które są realnym wsparciem dla przedsiębiorców z sektora MŚP, a także dla osób chcących rozpocząć własną działalność na obszarze województwa śląskiego. Jednym z nich jest pożyczka Regionalnego Funduszu Pożyczkowego, której kwota może wynieść do 120 tys. złotych. Pozyskane środki przedsiębiorca może przeznaczyć zarówno na wydatki inwestycyjne takie jak zakup nieruchomości i sprzętu, czy obrotowe obejmujące bieżące wydatki związane z prowadzoną działalnością. Natomiast już w marcu rusza nasz nowy projekt skierowany właśnie do osób chcących założyć własną firmę, a znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy. Projekt „Firma bez barier II” obejmuje zarówno wsparcie w postaci szkoleń i doradztwa, jak i finansowe poprzez udzielenie jednorazowej dotacji oraz wsparcia pomostowego dla nowopowstałych firm. W ramach projektu na wsparcie przedsiębiorców zostanie przeznaczone 2,37 mln złotych. Dzięki takim rozwiązaniom ułatwione jest założenie własnej działalności, nawet biorąc pod uwagę trwającą pandemię, która bezpośrednio powoduje pogorszenie sytuacji, szczególnie w obszarze funkcjonowania małych przedsiębiorstw.

W końcówce 2020 r. w gospodarce województwa śląskiego przedświąteczny optymizm przeplatał się z obawami związanymi z ograniczeniem działalności w wybranych branżach i oczekiwaniem na decyzje, co do zakresu restrykcji w okresie zapowiadanych masowych szczepień. Jak z perspektywy przedsiębiorcy i szefa jednej z najważniejszych instytucji finansowych w regionie, ocenia Pan dalszy rozwój sytuacji ekonomicznej na Śląsku?
Duża liczba zachorowań, a tym samym przedłużający się lockdown z pewnością nie ułatwia powrotu gospodarki na normalne tory, jednak liczne działania, takie jak kolejne tarcze branżowe, śląski pakiet dla gospodarki i pożyczki płynnościowe pomagają wielu przedsiębiorcom w trudnych chwilach. Pomimo wprowadzonych obostrzeń, przedsiębiorcy bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość, co może mieć swoje uzasadnienie w pojawieniu się informacji dotyczącej planowanych na 2021 rok szczepień. Historia wielkich kryzysów gospodarczych jasno pokazuje, że zawsze następuje silne odbicie. Tym razem mamy jednak do czynienia z bezprecedensowym wsparciem hamującym negatywne efekty, co powinno ułatwić powrót do normalności. Przewrotnie powiem, że pytanie o perspektywy gospodarcze należy zadać epidemiologom – jestem przekonany, że wraz z końcem epidemii gospodarka się odbije, a do tego czasu musimy robić wszystko, żeby utrzymać ją w gotowości do generowania zysków. 

Czy Fundusz Górnośląski może pomóc w zagospodarowaniu funduszy, które trafią do regionu z UE na transformację gospodarczą?
Na lata 2021-2027 Polska otrzyma z budżetu Unii Europejskiej ok. 770 mld zł. Obecnie trwa etap przygotowania projektów dokumentów, w których zostaną zapisane cele, na które będą przeznaczane środki z Funduszy Europejskich w najbliższych 7 latach. Województwo Śląskie jako pierwsze rozpoczęło proces konsultacji społecznych dot. Umowy Partnerskiej. Proces wdrażania perspektywy budżetowej od przyjęcia jej przez organy europejskie do wdrożenia na poziomie regionalnym jest wieloetapowy i jeszcze minie trochę czasu zanim środki trafią do przedsiębiorców. Niemniej podobnie jak w perspektywie 2014-2020 Fundusz Górnośląski będzie szukał odpowiednich instrumentów dzięki, którym uda się wesprzeć śląskich przedsiębiorców. Obecnie dzięki środkom unijnym udzielamy preferencyjnych pożyczek, finansujemy szkolenia i wspieramy eksporterów – być może nowa perspektywa pozwoli nam rozszerzyć działalność o nowe pola.

Źródło

Skomentuj artykuł: