Wzrost wartości polskiego eksportu na Wyspy

Wartość polskiego eksportu towarów do Wielkiej Brytanii wzrosła o 11,9 proc. pod koniec 2020 r. wobec analogicznego okresu roku poprzedniego - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). To powyżej przeciętnej dynamiki dla całego eksportu w badanym okresie.

Według analityków zespołu handlu zagranicznego PIE Marka Wąsińskiego i Łukasza Ambroziaka, wzrost sprzedaży na rynku brytyjskim pod koniec 2020 r. może częściowo być spowodowany przez efekt psychologiczny związany z opuszczeniem przez Wielką Brytanię jednolitego rynku europejskiego.

- W sytuacji przedłużających się rozmów na temat przyszłej umowy część importerów mogło robić zapasy na wypadek, gdyby od początku 2021 r. miały powrócić stawki celne we wzajemnej unijno-brytyjskiej wymianie - wyjaśnili w analizie „Handlowy monitoring brexitu: grudzień 2020 r.”. Dodali, że podobny mechanizm obserwowano w I kwartale 2019 r., przed mającym nastąpić bezumownym wyjściem z UE.

Jak zwrócono uwagę, że w okresie listopad-grudzień 2020 r. wartość polskiego eksportu towarów do Wielkiej Brytanii zwiększyła się o 11,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Według analityków ta dynamika znacząco przewyższała przeciętny wzrost w okresie listopad-grudzień z ostatnich 5 lat wynoszący 1,3 proc.

- Było to również o 2,8 p.p. powyżej przeciętnej dynamiki dla całego eksportu w badanym okresie - podkreślili.

Wśród 20 największych rynków zbytu, szybciej rósł polski eksport "tylko do sześciu państw: Szwajcarii, Szwecji, Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Ukrainy".

Analitycy zaznaczyli, że dynamika sprzedaży wielu grup produktów na rynku brytyjskim w okresie listopad-grudzień była wyraźnie wyższa niż w eksporcie ogółem. Były to m.in. dobra konsumpcyjne trwałego użytku (telewizory i monitory, telefony komórkowe, chłodziarki i zamrażarki, zmywarki, mikrofony i głośniki), chemia gospodarcza, ciągniki, silniki spalinowe wysokoprężne oraz aparaty słuchowe. Duże wzrosty odnotowano też w eksporcie niektórych produktów rolno-spożywczych – m.in. konserw rybnych, wyrobów czekoladowych, karmy dla zwierząt oraz wyrobów tytoniowych - dodano.

Spadek poniżej poziomu z 2015 r. odnotował natomiast import Polski z Wielkiej Brytanii. "W okresie listopad-grudzień 2020 r. był o blisko 15 proc. niższy niż rok wcześniej" - zaznaczono. W 2020 r. Wielka Brytania była dopiero siódmym najważniejszym partnerem handlowym Polski, choć trzecim pod względem eksportu - dodano. 

Źródło

Skomentuj artykuł: