Kontrakty w USA rosną, podobnie jak indeksy na europejskich parkietach. Na rynki powrócił pozytywny sentyment po doniesieniach medialnych o postępach w negocjacjach handlowych USA-Chiny. Obligacje rynków bazowych osłabiają się, a ceny ropy idą w górę.
Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,48 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,56 proc., a na Nasdaq idą w górę o 0,62 proc.
Akcje Campbell Soup Company spadają o 2,5 proc. przed sesją - sprzedaż kwartalna była nieznacznie poniżej oczekiwań.
Notowania Alphabet rosną o 0,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak współzałożyciele firmy Google Larry Page i Sergey Brin, zrzekli się funkcji kierowniczych w holdingu Alphabet. Ich obowiązki przejmie obecny szef Google'a Sundar Pichai.
Walory Workday spadają o 5 proc. - prognoza przychodów na 2021 rok była gorsza od przewidywań analityków.
- Wszelkie wątpliwości co do wrażliwości rynków akcji na nastroje prezydenta USA powinny zostać rozwiane, ponieważ jego ostatnie tweety i komentarze prawie zniszczyły cały listopadowy wzrost - powiedział Ian Williams, analityk ekonomiczno-strategiczny w Peel Hunt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,43 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,2 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1,34 proc., a brytyjski FTSE 100 spada o 0,07 proc.
Akcje Ubisoft rosną o 6 proc. - Morgan Stanley podniósł rekomendację dla akcji spółki do "przeważaj" z "równoważ".
Airbus SE zyskuje 3 proc. po złożeniu zamówienia na kilka samolotów przez United Airlines Holdings Inc. o wartości 7 mld USD.
Na giełdzie w Londynie o 46 proc. spada kurs akcji spółki M&C Saatchi. Firma prognozuje, że jej skorygowany zysk przed opodatkowaniem będzie znacząco poniżej wcześniej szacowanego poziomu z powodu słabszego handlu w IV kwartale.
Akcje Flughafen Zurich spadają na giełdzie w Zurychu o 2,5 proc., najmocniej od niemal 7 miesięcy, po sprzedaży pakietu akcji o wartości 300 mln franków szwajcarskich przez fundusze.
Tanieje Orange - o 4,5 proc. Firma podała, że planuje więcej uzyskać za swoją strukturę sieciową.
Francuska firma cateringową Elior Group SA zyskuje 8 proc. po dobrych danych rocznych i pozytywnym guidance na 2020 r.
Clas Ohlson AB drożeje o 16 proc. po publikacji wyników za II kwartał.
Notowania włoskiej Atlantii idą w górę o 2 proc. po tym, jak Morgan Stanley podniósł rekomendacje dla akcji spółki do „przeważaj” z „neutralnie”.
Dolar umacnia się o 0,17 proc. wobec koszyka walut do 98,52 pkt.
Eurodolar idzie w dół o 0,1 proc. do 1,1076.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,13 proc. do 108,68.
Kurs funta zwyżkuje o 0,54 proc. wobec dolara do 1,3079, najwyżej od maja 2017 r.
Rentowność 10-letnich UST idzie w górę o 2 pb do 1,74 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 3 pb do 2,19 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 19 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 16 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do: -0,34 proc.
Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 1,6 proc. do 57 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 1,81 proc. do 61,9 USD/b.
Agencja Bloomberga podała w środę, powołując się na źródła, że USA i Chiny zbliżają się do zawarcia porozumienia handlowego, pomimo spornych kwestii dotyczących postępowania Chin w Hongkongu i Singciangu.
Według anonimowych źródeł wtorkowe słowa prezydenta USA Donalda Trumpa, który stwierdził, że byłby skłonny poczekać na okres po wyborach prezydenckich w USA za rok, by zawrzeć z Chinami umowę handlową, nie oznaczają, że w trwających negocjacjach jest impas.
Dodano, że amerykańskie ustawy potępiające działania Chin w Hongkongu i Sinciangu nie powinny wpłynąć na negocjacje.
Wstępna umowa handlowa USA z Chinami powinna być gotowa przed 15 grudnia, czyli gdy w życie ma wejść podwyżka ceł USA na chińskie towary – podały źródła Bloomberga.
Najważniejsze kwestie, które pozostały do ustalenia, dotyczą gwarancji Chin dotyczących zakupów amerykańskich produktów rolnych, a także szczegółów tego, jakie cła mają zostać wycofane.
Prezydent USA powiedział we wtorek, że nie ma ostatecznego terminu na zawarcie umowy handlowej z Chinami, co wzbudziło na rynkach wątpliwości co do rychłego podpisania porozumienia pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata.
Chiny sprzeciwiają się przyjętemu przez Izbę Reprezentantów USA projektowi ustawy, przewidującemu reakcję tego kraju na prowadzoną przez chińskie władze kampanię nadzoru nad mniejszością ujgurską w regionie Sinciang – oświadczyło dzisiaj chińskie MSZ.
Niższa izba amerykańskiego parlamentu przyjęła we wtorek projekt ustawy dotyczącej Ujgurów stosunkiem głosów 407 do 1. Jeśli dokument zostanie przegłosowany przez Senat i podpisany przez prezydenta Donalda Trumpa, zobowiąże jego administrację do bardziej stanowczej odpowiedzi (np. w postaci sankcji na urzędników i polityków oraz ograniczenia eksportu technologii z USA) na – jak napisano - represje wobec muzułmanów i arbitralne masowe zatrzymania w Sinciangu na zachodzie ChRL.