Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami, a indeksy DJI i S&P 500 osiągnęły na koniec dnia nowe historyczne rekordy. Inwestorzy analizują najnowsze dane makro, zwłaszcza z amerykańskiego rynku pracy.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 374 punkty, czyli 1,13 proc., do 33.527,19 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł 1,44 proc., do 4.077,91 pkt.
Nasdaq Composite zyskał 1,67 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.705,59 pkt.
Analitycy wskazują, że poniedziałkowe wzrosty na giełdach są po części napędzane przez lepsze od oczekiwań odczyty liczby nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w marcu opublikowane w piątek.
„Odzwierciedla to zniesienie restrykcji, zwiększenie liczby szczepień i wsparcie zapewniane przez bodźce fiskalne. Wyższe zatrudnienie i wzrost płac mogą wywrzeć presję na wzrost cen i przetestować cierpliwość Fedu w zakresie akomodacyjnej polityki pieniężnej”
Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w marcu o 916 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 647 tys. i wobec wzrostu o 558 tys. miesiąc wcześniej po rewizji z +379 tys. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 6 proc., oczekiwano 6 proc. wobec 6,2 proc. miesiąc wcześniej.
Wskaźnik aktywności w usługach w USA w marcu wyniósł 63,4 pkt., wobec 55,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 59 pkt.
Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 60,4 pkt. wobec 59,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano 60 pkt.
Zamówienia w przemyśle amerykańskim w lutym spadły o 0,8 proc. mdm. Analitycy szacowali, że zamówienia spadną o 0,5 proc. mdm.
Rentowności amerykańskich obligacji, których nagły wzrost przestraszył część inwestorów w ostatnich tygodniach, kontynuowały w poniedziałek spadki. 10-letnie obligacje skarbowe mają obecnie rentowność na poziomie 1,71 proc.
"Spodziewamy się, że akcje i inne aktywa ryzykowne będą teraz wspierane przez nowy czynnik - bardziej wyważoną odpowiedź rentowności rządowych obligacji na silniejszy wzrost gospodarczy i wyższą inflację"
Podczas poniedziałkowej sesji akcje Tesli rosły ponad 5 proc. Producent samochodów elektrycznych dostarczył prawie 185 tys. pojazdów w pierwszym kwartale, co stanowi rekord dla firmy i o 10 tys. przebija konsensus prognoz.
„Wydaje się, że sektor pojazdów elektrycznych jest gotowy do wznowienia zwyżek, biorąc pod uwagę rosnący popyt na pojazdy elektryczne w Chinach, Europie, Dane dotyczące dostaw Tesli mogą być iskrą potrzebną do rozpoczęcia kolejnego rajdu”
Lepiej niż reszta rynku zachowywały się takie sektory, jak linie lotnicze oraz operatorzy statków wycieczkowych. American Airlines i United Airlines zyskał po ponad 4 proc., a Carival i Norwegian Cruise Line podrożały odpowiednio o 6 i prawie 8 proc.
Akcje GameStop spadały o 7 proc. Firma ogłosiła plany sprzedaży do 3,5 mln akcji.