Zagraniczni klienci pytają o nieruchomości w Polsce

Zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym jest generowane nie tylko przez rodzimych nabywców. Zapytania dotyczące bieżącej oferty spływają z całego świata. Jak wygląda w praktyce czołówka najczęstszych przedstawicieli krajów zainteresowanych zakupami mieszkaniowymi w Polsce?

Według statystyk sieciowej agencji nieruchomości Metrohouse najczęstszymi zagranicznymi gośćmi na stronie internetowej firmy są reprezentanci USA, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec.

Czołówka nie zmienia się od lat. Licznie reprezentowani są także mieszkańcy Norwegii i Holandii

mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Wejścia na stronę w dużej mierze odzwierciedlają kierunki emigracji zarobkowej Polaków. W zestawieniu 10-ciu krajów, które najczęściej poszukują nieruchomości w Polsce próżno szukać reprezentantów pozaeuropejskich państw.

Poza USA, gdzie wejścia są generowane głównie z największych ośrodków polonijnych, m.in. Chicago, Denver, Los Angeles czy Nowy Jork nie znajdziemy dużej reprezentacji innych dalekich krajów

mówi Jańczuk.

To pokazuje, że choć istnieje spora grupa potencjalnych inwestorów z zagranicy, kierunki aktywności wskazują na duże zainteresowanie ze strony osób, które wyjechały z Polski do innych krajów europejskich w poszukiwaniu pracy. Zresztą takie osoby bardzo często inwestują w Polsce w nieruchomości, które w porównaniu do innych zachodnioeuropejskich cen, są mimo wszystko nadal relatywnie niedrogie.

Co ciekawe, najczęściej wizyty na stronie www z poszczególnych części świata nie przekładają się na realne zainteresowanie, którego odzwierciedleniem jest współpraca z agentem nieruchomości. Doskonały przykład to statystyki dotyczące zarejestrowanych zagranicznych klientów, którzy współpracują z pośrednikami Metrohouse.

Najczęstszymi zagranicznymi klientami byli Ukraińcy, którzy w Polsce nie tylko poszukują nieruchomości do wynajmu, ale też coraz częściej do zakupu

mówi Jańczuk.

Liczba obsługiwanych Ukraińców jest kilkukrotnie większa niż drugiej w zestawieniu nacji – Chińczyków, którzy coraz częściej poszukują w Polsce domów i mieszkań do zakupu.

Wśród najczęściej obsługiwanych zagranicznych klientów znajdziemy także Białorusinów oraz Niemców. W zestawieniu na wysokiej pozycji znajdują się obywatele Indii, którzy w Polsce są coraz częściej zatrudniani na budowach, w branży kurierskiej, ale także na wyspecjalizowanych pozycjach w branży IT. W pierwszej dziesiątce klientów pojawiają się także obywatele Rosji, Włoch, Turcji, Wielkiej Brytanii, czy Wietnamu.

W większości obywatele innych państw poszukują do zakupu mieszkań (78 proc. wszystkich klientów). 17 proc. obcokrajowców składa zapytania dotyczące domów. Niewielu z nich interesuje się rynkiem działek.

Źródło

Skomentuj artykuł: