Zagrożenie radiacyjne. Najnowsze dane

Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej - przekazała we wtorek Państwowa Agencja Atomistyki (PAA). Dodano, że na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

"Państwowa Agencja Atomistyki na bieżąco analizuje dane otrzymywane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska" - przekazała Państwowa Agencja Atomistyki na Twitterze.

Wcześniej dyrektor Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej Wałerij Sejda przekazał, że wszystkie systemy elektrowni, w tym odpowiedzialne za kontrolę i monitoring wskaźników promieniowania, pracują w normalnym trybie. Dodał, że na terenie obiektu nie ma  już rosyjskich żołnierzy.Wskazał, że nie sposób jeszcze oszacować strat powstałych w wyniku okupacji.

"Rosyjskie wojska zabrały ze sobą pięć spośród piętnastu kontenerów z wyposażeniem naprawczym i częściami zamiennymi. Na razie nie możemy stwierdzić, co dokładnie się tam znajdowało"

relacjonował szef zakładu.

Czarnobylska Elektrownia Atomowa została zajęta przez siły rosyjskie na początku inwazji na Ukrainę. Enerhoatom poinformował, że okupacyjne wojska opuściły teren obiektu. Gazeta internetowa Ukrainska Prawda przekazała także tego dnia, że Rosjanie zabrali ze sobą strażników z ukraińskiej Gwardii Narodowej, przetrzymywanych od 24 lutego w charakterze zakładników.

Źródło

Skomentuj artykuł: