Zapotrzebowanie na usługi remontowe w Polsce wzrosło o 150%

W pierwszych miesiącach 2021 r. wnętrza swoich mieszkań i domów remontowało aż 2,5 raza więcej osób niż na początku roku 2020. Ubiegłoroczny lockdown chwilowo zmniejszył liczbę zleceń kierowanych do specjalistów, jednak od jego zakończenia popyt na tego typu usługi wciąż rośnie - wynika z raportu serwisu Oferteo.pl. Zwykle prace obejmują 4–5 pomieszczeń, a najbardziej poszukiwani są specjaliści od malowania i montażu płyt gipsowo-kartonowych.

Dane zgromadzone przez Oferteo.pl umożliwiają dokładne prześledzenie zapotrzebowania na usługi remontowe w poszczególnych miesiącach 2020 i 2021 r. Widać w nich, że wczesną wiosną ubiegłego roku, kiedy do Polski dotarła pierwsza fala zachorowań i wprowadzony został ścisły lockdown, zainteresowanie usługami ekip remontowych bardzo wyraźnie spadło. Po dwóch miesiącach spędzonych w domu wiele osób uznało, że ich mieszkaniom przyda się odświeżenie i rozpoczęli poszukiwania specjalistów remontowych. W maju 2020 użytkownicy Oferteo złożyli dwa razy więcej zapytań o ich usługi niż ledwie miesiąc wcześniej. Ten wyraźny wzrost popytu utrzymywał się całe lato i osiągnął szczyt w sierpniu. Wyhamował dopiero jesienią.

Okazuje się, że rok 2021 rozpoczął się dla branży remontowej jeszcze intensywniej. Od stycznia liczba zleceniodawców rosła z krótką przerwą w lutym. W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku usług remontowych poszukiwało aż 2,5 raza więcej osób niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W tym roku fachowcy mają znacznie więcej pracy niż rok temu. Jednocześnie zleceniodawcy niezmiennie preferują remonty kompleksowe, więc tym samym bardziej czasochłonne. Większość osób woli wygospodarować więcej czasu i funduszy na odświeżenie całego wnętrza, niż wprowadzać zmiany stopniowo. 

Zapotrzebowanie na specjalistów od remontów jest duże, a zakres wykonywanych przez nich prac - szeroki. Do tej pory najczęściej poszukiwani byli malarze (77% zapytań w 2021 r.), 53% badanych zlecało montaż płyt gipsowo-kartonowych, a tynkowanie i wykonanie instalacji elektrycznej - po 50%. Najmniej zapytań zarówno w tym jak i w ub. roku dotyczyło instalacji c.o.
 

niezalezna.pl POLECA

Znaczący wzrost zapotrzebowania na usługi remontowe, jaki obserwujemy od początku pandemii, sprawił, że zarezerwowanie terminów u najlepszych specjalistów staje się coraz większym wyzwaniem. Planując prace renowacyjne, warto wziąć to pod uwagę i organizować remont z odpowiednim wyprzedzeniem. Zleceniodawcom, którym wyjątkowo zależy na czasie, z pomocą przychodzi internet i serwisy, w których bez problemu można odszukać i porównać fachowców w konkretnych, interesujących dziedzinach

radzi Karol Grygiel z Oferteo.pl.
Źródło

Skomentuj artykuł: