Zawieszenie broni w 16-letnim sporze handlowym. W tle dwa lotnicze giganty

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w piątek, że wraz z prezydentem USA Joe Bidenem zgodziła się zawiesić wszystkie taryfy nałożone przez obie strony w kontekście sporu między Airbusem i Boeingiem, zarówno na samoloty, jak i produkty inne niż lotnicze, początkowo na cztery miesiące.

Szefowa KE rozmawiała z prezydentem Bidenem w piątek po południu.

"Jako symbol tego nowego początku prezydent Biden i ja zgodziliśmy się zawiesić wszystkie nasze taryfy nałożone w kontekście sporów Airbus-Boeing, zarówno na samoloty, jak i produkty inne niż lotnicze, na początkowy okres czterech miesięcy. Oboje zobowiązaliśmy się do skoncentrowania się na rozwiązywaniu naszych sporów dotyczących samolotów (...). To doskonała wiadomość dla biznesu i przemysłu po obu stronach Atlantyku oraz bardzo pozytywny sygnał dla naszej współpracy gospodarczej w nadchodzących latach" - napisała von der Leyen w oświadczeniu.

Biden i von der Leyen rozmawiali również o pandemii Covid-19 i szczepionkach. "UE i USA są głównymi producentami szczepionek i jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą na rzecz dobrego funkcjonowania globalnych łańcuchów dostaw. Aby lepiej przygotować świat na przyszłe pandemie i poprawić bezpieczeństwo zdrowotne na całym świecie, zaprosiłam prezydenta Bidena na Światowy Szczyt Zdrowia w Rzymie w dniu 21 maja" - dodała.

Spór handlowy między USA i UE trwa od ponad 16 lat. Obie strony oskarżają się o nielegalne subsydia dla swoich gigantów branży lotniczej, Airbusa i Boeinga, obie wygrały też swoje sprawy w ramach Światowej Organizacji Handlu, która zezwoliła na wprowadzenie dodatkowych ceł.

Prezydent USA i szefowa KE omówili też współpracę w zakresie działań na rzecz klimatu.

"Serdecznie podziękowałam prezydentowi Bidenowi za ponowne przystąpienie do porozumienia paryskiego. Uzgodniliśmy, że zajmiemy się tą kwestią przed (konferencją klimatyczną ONZ) COP26 w Glasgow w tym roku. W tym kontekście z radością powitam (specjalnego wysłannika USA ds. klimatu) Johna Kerry'ego na następnym spotkaniu kolegium (komisarzy). Podziękowałam prezydentowi Bidenowi za zaproszenie do udziału w szczycie klimatycznym z okazji Dnia Ziemi, który zwołuje"

wskazała.

Von der Leyen zaproponowała Bidenowi powołanie Rady ds. Handlu i Technologii na szczeblu ministerialnym, aby stawić czoła wyzwaniom związanym z innowacjami. "Postrzegam to jako kluczowe forum do budowania naszego transatlantyckiego sojuszu technologicznego. Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, zgodziliśmy się zacieśnić naszą współpracę jako partnerzy o podobnych poglądach i wspierać demokrację, stabilność i dobrobyt w kontekście szybko zmieniającego się otoczenia międzynarodowego. Zrobimy to w ścisłej współpracy z NATO" - wskazała.

"Podzielamy strategiczne spojrzenie na Rosję. Zasugerowałam, abyśmy ściśle koordynowali naszą politykę i środki, w szczególności w odniesieniu do Europy Wschodniej. Podzieliliśmy się naszymi poglądami na temat sytuacji na Ukrainie" - podsumowała.

Źródło

Skomentuj artykuł: