Zbiory zbóż szacowane na poziomie ok. 32 mln ton

Zbiory zbóż szacowane są w tym roku na poziomie ok. 32 mln ton - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który w oddziale spółki Elewarr w Malborku obserwował przebieg skupu zbóż.

Jak zaznaczył cytowany w komunikacie resortu rolnictwa Kowalczyk, w ostatnich tygodniach wiele osób wypowiadało się w mediach, że rolnicy nie będą mieli gdzie sprzedać zebranego ziarna zbóż, że ceny zostaną zaniżone poprzez przywóz zboża z Ukrainy. "Dlatego przyjechałem do Malborka, aby osobiście sprawdzić, jak tutaj wygląda skup" - wskazał minister.

Dodał, że w elewatorze w Malborku skup odbywa się bez kolejek, zboże jest obiektywnie klasyfikowane. "Za pszenicę o bardzo dobrych parametrach jakościowych spółka zapłaci rolnikowi przyzwoitą obecnie cenę 1550 zł netto za tonę. Cena ta niewiele odbiega od cen światowych, które tak naprawdę ustalane są na giełdzie MATIF" – powiedział Kowalczyk. Dodał, że wiele innych elewatorów w Polsce też oczekuje na rolników i ma dla nich odpowiednią ofertę.

Według wicepremiera zbiory zbóż szacowane są w tym roku na poziomie ok. 32 mln ton. "Wielkość ta może jednak ulec jeszcze zmianie ze względu na zbiory kukurydzy, której wegetacja jeszcze trwa, a ostatnie deszcze mogą wpłynąć na wzrost jej plonowania" - zaznaczył.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że absolutnie nie grożą nam niedobory zbóż. "Bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest zabezpieczone" - zapewnił.

Spółka Elewarr istnieje od 1992 roku. Jej magazyny położone na terenie całego kraju są przystosowane do długoterminowego przechowywania surowców rolnych. Firma posiada magazyny zbożowe o łącznej pojemności blisko 700 tys. ton.

Źródło

Skomentuj artykuł: