Zielona energia z nowej Farmy Wiatrowej Liskowo

Duńska firma European Energy oficjalnie otworzyła Farmę Wiatrową Liskowo w woj. zachodniopomorskim, która jest już w pełni zainstalowana i przygotowuje się do kolejnych etapów komercyjnej eksploatacji. Farma wiatrowa w Liskowie (gmina Rąbino), należąca do European Energy, będzie produkować nawet do 100 GWh rocznie. Na 21 hektarach stanęło 11 prawie 200-metrowych turbin o mocy 3,6 MW każda.

- Po rozpoczęciu działalności komercyjnej, w ciągu 30 lat funkcjonowania farmy, gmina otrzyma wpływy z podatków, które wzmocnią jej budżet. Pozwoli to na nowe inwestycje infrastrukturalne i kulturalne, które przyniosą korzyści lokalnej społeczności – mówi Olga Sypuła, country manager European Energy w Polsce.

Najpierw w przygotowanie projektu, a później w realizację farmy zaangażowanych było blisko 200 pracowników. Moc elektrowni pozwoli zasilić w zieloną energię elektryczną aż 25 tys. gospodarstw domowych.

European Energy w Polsce (razem z Farmą Wiatrową Liskowo), będzie eksploatować ponad 100 MW do końca 2023 roku. Ponadto w fazie rozwoju znajduje się około 5 GW projektów związanych z energią odnawialną.

European Energy to duński deweloper i inwestor działający w sektorze energii wiatrowej. Jest obecny w ponad 18 krajach. Zajmuje się pełnym cyklem produkcji energii wiatrowej i słonecznej na lądzie i morzu – od rozwoju projektu, budowy i sprzedaży energii po zarządzanie aktywami i technologie power-to-X (zielony wodór i zielony e-metanol, produkcja zielonego ogrzewania). Do końca 2023 r. European Energy planuje sfinalizować budowę największej na świecie fabryki e-metanolu, z umowami na dostawy e-metanolu z liderami rynku w branży transportowej, tworzyw sztucznych i farmaceutycznej. European Energy w Polsce (w tym Farma Wiatrowa Liskowo), będzie eksploatować ponad 100 MW do końca 2023 r. Ponadto w fazie rozwoju znajduje się około 5 GW projektów związanych z energią odnawialną.

Źródło

Skomentuj artykuł: