Zielone światło od MAP dla zmiany właściciela Emitelu

Cordiant Digital Infrastructure, fundusz zarejestrowany w Wielkiej Brytanii, dostał od resortu kierowanego przez Jacka Sasina zielone światło na przejęcie Emitelu od funduszu Alinda Capital Partners. Dzięki temu operator największej sieci nadajników naziemnych telewizji i radia w Polsce jest bliżej zmian własnościowych.

Przyszły właściciel Emitel - Cordiant Digital to notowany na London Stock Exchange fundusz inwestycyjny koncentrujący się na inwestycjach w podstawową infrastrukturę gospodarki cyfrowej - centra danych, sieci światłowodowe oraz obiekty emisyjne i wieże telekomunikacyjne w Wielkiej Brytanii, Europie i Ameryce Północnej. Wycenił polską firmę na 352 mln funtów. By przejąć spółkę potrzebuje jeszcze tylko zgody MSWiA.

Dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica w rozmowie z Filarami Biznesu pozytywnie ocenia informacje.

- Nowy brytyjski właściciel to fundusz branżowy, skupiony na nowych technologiach i telekomunikacji. Emitel będzie miał możliwość w pełni wykorzystać swój potencjał. Wielka Brytania, pomimo iż już poza UE nadal pozostaje centrum finansowym Europy, w Londynie działają najważniejsze firmy inwestycyjne na świecie. Poza tym w kwestii bezpieczeństwa – także ekonomicznego - Wielka Brytania jest krajem przywiązującym do tego ogromną wagę, nie mówiąc o tym, że jest to też wiodąca armia NATO i kraj autentycznie dbający o bezpieczeństwo ekonomiczne tyleż swoje co i swoich inwestycji na świecie - mówi ekspert.

Według informowacji ze stycznia br. fundusz Cordiant Digital chce dążyć do budowania silnych relacji z organami regulacyjnymi oraz do wspierania Emitel wiedzą branżową oraz posiadanymi relacjami biznesowymi. Dodatkowo podjął też decyzję, że nie dojdzie do zmian w strukturach zarządczych firmy i ta nadal będzie kierowana przez Andrzeja Kozłowskiego.

- Warto też zauważyć, iż zmiana właściciela Emitela dokonuje się pomimo niemal histerycznych komunikatów o tym jak to Polska nie jest już wiarygodnym partnerem do inwestowania. Tymczasem tego typu duża transakcja i w dodatku w strategicznym sektorze wysokich technologii to dowód, że Polska jest krajem atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych. Polska jest dziś liderem sektora nowoczesnych usług w regionie i mamy świetnie wyszkolone kadry. Inwestorzy zagraniczni chcą nie tylko lokować u nas swój kapitał, ale dodatkowo zarządzanie biznesem pozostawiają naszym menadżerom - dodaje Piekarz.

Skomentuj artykuł: