Zielone światło UOKiK dla spółek zaangażowanych w budowę morskich farm wiatrowych

Tak, jak można było się tego spodziewać Grupa PGE i PKN Orlen uzyskały zgodę UOKiK na wspólne przedsięwzięcia z Norwegami i Kanadyjczykami na budowę morskich farm wiatrowych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zatwierdził utworzenie spółki joint venture (JV) 50:50 pomiędzy Polską Grupą Energetyczną (PGE) a norweską firmą Ørsted ( w proporcji udziałów 50:50 proc.) w celu opracowania i budowy projektów Baltica 3 o mocy 1045 MW i Baltica 2 o mocy 1498 MW. 

Oba projekty, farm wiatrowych ulokowanych na Morzu Bałtyckim - jak podał specjalistyczny serwis Enerdata - mają już pozwolenia środowiskowe i umowy przyłączeniowe do ogólnopolskiej sieci energetycznej i powinny zostać oddane do użytku przed 2030 r.

Ponadto UOKiK  upoważnił PKN Orlen do utworzenia spółki joint venture (w proporcji udziałów 51:49) z NP Baltic Wind, spółką zależną kanadyjskiej firmy Northland Power. 

Obie firmy planują projekt morskiej energetyki wiatrowej o mocy 1,2 GW na polskim obszarze Bałtyku. Projekt uzyskał pozwolenie na lokalizację. Orlen złożył też wniosek o pozwolenie środowiskowe i podpisał umowę o przyłączeniową do sieci. Budowa powinna rozpocząć się w 2023 r., A działalność komercyjna planowana jest na 2026 r. 
 

Źródło

Skomentuj artykuł: