Zimowe rachunki to poważne obciążenie dla Polaków

70 proc. Polaków aktywnie poszukuje sposobów równoważenia swoich wydatków domowych, najczęściej, żeby móc więcej oszczędzać. Jest to jednak trudniejsze w chłodnych miesiącach. 

Z kolei 63 proc. z nas przyznaje, że jesienno-zimowe rachunki za ogrzewanie są poważnym obciążeniem dla domowego budżetu. Nic więc dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszy się rozłożenie ich na równe raty w ciągu roku. Takiemu rozwiązaniu chętnie przyjrzałby się co drugi Polak - wynika z badania VeloBanku „Strategie Polaków w zarządzaniu budżetem domowym”.

Ponad 2/3 gospodarstw domowych w Polsce poszukuje lepszej finansowej równowagi w swoich wydatkach (np. na rachunki). Nieco częściej sposobów na lepszą kontrolę w tej sferze próbują znaleźć kobiety (73 proc. vs. 65 proc. mężczyzn) oraz osoby między 35 a 44 rokiem życia (74 proc.). 

Osoby, które nie szukają sposobów na równoważenie swoich wydatków domowych, najczęściej jako powód podają brak problemów z rodzinnym budżetem (44 proc. wskazań w tej grupie).

Niemal co trzeci deklaruje, że ewentualne kłopoty w tej materii rozwiązuje na bieżąco. Dla części Polaków, hamulcem jest brak wiedzy. Blisko co siódma osoba (14 proc.) nie zna sposobów na równoważenie domowego budżetu, a kolejne 7 proc. nie wie, gdzie ich szukać.

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej nowych rozwiązań pomagających w domowych płatnościach. Jednym z najbardziej znanych sposobów na znalezienie lepszej równowagi jest rozkładanie większych wydatków na raty. Od niedawna to nie tylko opcja na sfinansowanie droższych zakupów, np. lodówki czy telewizora, ale i nawet rachunków domowych. Połowa respondentów przyznała, że byłaby zainteresowana rozłożeniem opłat za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym na równe raty płacone przez cały rok. 

Źródło

Skomentuj artykuł: