Zwiększa się zależność handlowa Niemiec od Chin

Chiny tracą na znaczeniu dla niemieckiego eksportu. Jednak jednocześnie rośnie wartość towarów importowanych z Chin. Oznacza to zwiększenie zależności Niemiec od Chin.

Handel zagraniczny Niemiec z Chinami coraz bardziej traci równowagę. Z jednej strony Chiny tracą na znaczeniu dla niemieckiego eksportu – wynika z opublikowanej we wtorek, 17 stycznia, analizy agencji Germany Trade and Invest (GTAI). Z drugiej strony, import z Chin gwałtownie wzrasta. Sprawia to, że zależność od Chin rośnie, a deficyt handlowy zmierza w kierunku negatywnego rekordu – twierdzą autorzy analizy.

Według GTAI w 2022 roku Chiny (po raz siódmy z rzędu) pozostały najważniejszym partnerem handlowym Niemiec. Wśród najważniejszych odbiorców niemieckich towarów Chiny spadły jednak z drugiego na czwarte miejsce. W analizie uwzględniono dane Federalnego Urzędu Statystycznego do listopada 2022 roku.

Wzrost eksportu do Chin (o 3,7 proc.) znalazł się poniżej średniej. Z kolei wartość towarów importowanych z Chin wzrosła o prawie 37 proc. 

W obecnym roku perspektywy dla handlu z Chinami pozostają mieszane. Z jednej strony odejście od strategii „zero COVID” jest dobrym sygnałem dla eksportu. Z drugiej strony, nastroje wśród niemieckich firm w Chinach pozostają stonowane.

Tymczasem niemiecki eksport wybiera nowe drogi. Jak wynika z analizy, najważniejszy rynek eksportowy – USA – dalej zyskał na znaczeniu. Niemieckie firmy sprzedały też znacznie więcej towarów do Polski i Austrii.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: