11,4 mld zł z programu dla Polski Wschodniej w latach 2021-2027

O tym, jakie będą priorytety unijnego programu dla Polski Wschodniej i w co zostaną zainwestowane środki, mówiła wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podczas konferencji otwierającej konsultacje. Wiceminister spotkała się z przedstawicielami regionu – samorządowcami, przedsiębiorcami, mieszkańcami, partnerami gospodarczymi i społecznymi, przedstawicielami środowiska akademickiego i naukowego.

Do tej pory z programu dla Polski Wschodniej korzystało pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. W nowej perspektywie budżetowej dołączy do nich również część województwa mazowieckiego - oprócz Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów - czyli region statystyczny mazowiecki regionalny.

Z jednej strony program dla Polski Wschodniej będzie naturalną kontynuacją inwestycji w obszarach, o których rozwój dbaliśmy do tej pory. Z drugiej strony chcemy, aby był też odzwierciedleniem najnowszych trendów wyznaczanych w polityce unijnej. Nadal będziemy inwestować w innowacje biznesowe, wspieranie start-upów, infrastrukturę transportową. Ale skupimy się też na przykład na adaptacji miast do zmian klimatu i wzmocnieniu potencjału turystycznego regionu

mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Nowy program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej będzie koncentrował się na czterech głównych obszarach: przedsiębiorczość i inwestycje; energia i klimat; spójna sieć transportowa oraz kapitał społeczny, turystyka i usługi uzdrowiskowe.

Z dotacji skorzystają zarówno małe i średnie firmy, innowacyjne start-upy, przedsiębiorstwa z sektora turystycznego i energetycznego, jak i samorządy oraz podmioty świadczące usługi publiczne, a także organizacje pozarządowe.
Na współfinansowanie z Funduszy Europejskich będą mogły liczyć duże projekty miejskie, na przykład dotyczące zrównoważonej komunikacji miejskiej, oraz ponadregionalne inwestycje drogowe i kolejowe. Planowane są m.in. dalsze inwestycje przy tworzeniu Wschodniej Magistrali Kolejowej.

Makroregion Polski Wschodniej obejmuje ponad 40 proc. powierzchni kraju i jest zamieszkany przez niemal 10,5 mln osób. To 27 proc. ludności Polski. Polska Wschodnia odpowiada za wytwarzanie 20 proc. PKB. Wartość PKB na jednego mieszkańca w tych województwach waha się od 67 do 84 proc. średniej krajowej i od 48 do 60 proc. średniej unijnej.

Źródło

Skomentuj artykuł: