1,7 mln osób zainstalowało aplikację STOP COVID

1,7 mln osób zainstalowało aplikację STOP COVID; to ciągle za mało, by narzędzie pomogło kontrolować epidemię - mówił sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski. Choć jest już dostępna szczepionka, to jako społeczeństwo musimy być czujni - dodał.

Za pomocą bezpłatnej aplikacji STOP COVID ProteGO Safe można otrzymać informację o bliskim kontakcie z osobą chorą. Aplikacja oparta o Bluetooth monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie w odległości maksymalnie 2 metrów, a spotkanie będzie dłuższe niż 15 minut – zapamięta je na 14 dni. Jeśli w tym czasie użytkownik aplikacji, z którym mieliśmy kontakt zachoruje, wówczas dostaniemy powiadomienie.

W internetowej części wywiadu Programu Pierwszego Polskiego Radia Zagórski był pytany, czy aplikacje koronawirusowe pomagają kontrolować epidemię.

Pomagają, aczkolwiek mamy niedosyt jeśli chodzi o liczbę użytkowników aplikacji STOP COVID ProteGO Safe. Pamiętajmy, że im więcej osób z niej korzystających, tym jest bardziej skuteczna, bo jej mechanizm polega na tym, że możemy się informować, czy jesteśmy zakażeni, czy nie

odparł pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Jak mówił, obecnie jest 1,7 mln użytkowników aplikacji, podczas gdy w Niemczech z podobnej aplikacji korzysta ok. 20 mln osób. Ocenił, że w Polsce powinniśmy osiągnąć pułap 5-6 mln użytkowników, by widać było efekty działania aplikacji.

Ludzie myślą teraz, że skoro jest już szczepionka, nie mamy się w zasadzie czego bać. Tymczasem trzeba się jeszcze pilnować, dopóki nie zakończymy całej kampanii narodowej jeśli chodzi o szczepienia. To potrwa kilka miesięcy, a do tego czasu koronawirus nie zniknie, będzie nadal zarażał. Korzystajmy więc z tego typu narzędzi, jak aplikacja STOP COVID

zaapelował.

Pytany, czy w Polsce, jak w wielu innych krajach, powstanie rejestr osób zaszczepionych, minister odpowiedział, że nie jest to zakładane w Narodowej Strategii Szczepień.

Natomiast zakładamy możliwość zaświadczenia, że jestem osobą zaszczepioną, bo to jest naturalne, że osoba zaszczepiona nie będzie musiała podlegać całemu szeregowi restrykcji, które obowiązują innych

podkreślił.

Dodał, że zaświadczania będą wydawane w formie tradycyjnej, do pobrania z internetowego konta pacjenta i w aplikacji mObywatel.

Zagórski zadeklarował, że sam się zaszczepi przeciwko COVID-19. Ocenił, że informacja o zaszczepieniu ministrów powinna być upubliczniona.

Czy to będzie na wizji, to jest kwestia osób odpowiedzialnych za komunikację. Widać w Wielkiej Brytanii czy USA, że kwestie szczepienia się liderów politycznych są publiczne, żeby podkreślić w ten sposób, że to, co mówimy o bezpieczeństwie tej szczepionki nie jest fikcją, tylko faktem

zaznaczył.
Źródło

Skomentuj artykuł: