18-latkowie mogą wnioskować o dowód osobisty przez internet

Do końca roku w dorosłość wkroczy blisko 102 tys. dziewczyn i chłopców - poinformowało dziś Ministerstwo Cyfryzacji. Resort zachęca, by składali wniosek o dowód osobisty przez internet. Dokument, który odbiorą, będzie dowodem osobistym z warstwą elektroniczną.

Wydanie dowodu osobistego nic nie kosztuje. Trzeba na niego poczekać maksymalnie 30 dni

- podkreślił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zaznaczył, że dokument, który odbiorą 18-latkowie będzie e-dowodem, czyli dowodem osobistym z warstwą elektroniczną.

Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia też m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów

przypomniał.

Resort cyfryzacji zachęca też, by po odbiorze dowodu pobrać i zainstalować na smartfonie aplikację mObywatel.

"Po zalogowaniu się do niej profilem zaufanym znajdziecie tam mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego" - podkreśliło MC.

Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie

wyjaśnił Zagórski.

Według MC od 15 września do końca tego miesiąca w dorosłość wkroczy 17 699 osób. W październiku 18-tkę świętować będzie 29 952 młodych Polek i Polaków, w listopadzie – 26 909, a w grudniu – 27 351. "To w sumie 101 911 urodzonych w 2002 r. dziewczyn i chłopców" - podsumowało MC.

"Jak dorosłość to dowód osobisty. A jak dowód osobisty to wniosek przez internet" - zachęca resort. Procedurę, jak wskazuje, należy rozpocząć od założenia profilu zaufanego (PZ), "dzięki któremu potwierdzicie w internecie swoją tożsamość". Profil zaufany też można załatwić online - np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

"Nawet jeśli nie jesteście jeszcze pełnoletni, możecie mieć konto w banku. Potrzeba tylko zgody rodziców. Jeśli od dłuższego czasu macie już swój rachunek (niektóre banki oferują konta nawet 13-latkom), założenie profilu zaufanego zajmie krótką chwilę" - wskazuje MC.

Jeśli osoba starająca się o dowód osobisty nie ma konta – musi wypełnić internetowy wniosek, a później potwierdzić profil zaufany w jednym z 1 500 punktów potwierdzających. To np. urzędy gmin, starostwa powiatowe.

Źródło

Skomentuj artykuł: