260 mld zł pomocy dla firm. Prezydent: Opłacało się

Wiosną 2021 r. zanotowaliśmy najniższe bezrobocie w Europie. Udało się to dzięki odpowiedzialności pracodawców i pomocy rządu – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas gali XIII edycji konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom". Podkreślił, że nie ma ceny, której nie warto zapłacić, żeby nie było bezrobocia.

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego trwa gala, podczas której wręczone zostaną statuetki i certyfikaty laureatom XIII edycji konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom".

W konkursie zgłoszono ponad 300 firm, z tego 241 zostało nagrodzonych, a 26 nagrodzono dwu-, a czasem trzykrotnie.

Prezydent przyznał, że pandemia to nie był dobry czas dla pracodawców. Wspomniał, że wzrosło w kraju bezrobocie.

- W grudniu 2020 r. w stosunku do grudnia 2019 r. wzrosło w Polsce o 1 proc. – przekroczyło 6 proc. i to oznaczało, że mieliśmy ok. miliona bezrobotnych

– powiedział prezydent.

Powołując się na dane Eurostatu, wskazał, że wiosną br. bezrobocie w Polsce było "jedno z absolutnie najniższych w skali europejskiej – nieco ponad 3 proc., podczas gdy średnia europejska była ponad 7 proc., a w krajach, które mają walutę euro – ponad 8 proc., więc wypadliśmy bardzo dobrze" – ocenił prezydent Duda.

Wskazał, że udało się to dzięki odpowiedzialności pracodawców, którzy nie chcieli zwalniać pracowników, którzy za wszelką cenę utrzymywali zatrudnienie, którzy nie wykorzystywali sytuacji, aby pozbyć się ludzi, szanują swoich pracowników i dlatego oni są dziś cały czas z nimi".

Jako drugi czynnik prezydent wskazał program rządu.

- Na pomoc dla pracowników i przedsiębiorców wydaliśmy kwotę ponad 260 mld zł. To się opłacało, bo doskonale zdajemy sobie sprawę, patrząc na doświadczenie lat 90. i początku XXI w., że bezrobocie jest największą klęską, jaka może zdarzyć się w państwie, jest bowiem strukturalnie niszczące

powiedział Andrzej Duda.

Wskazał, że "to nie tylko narastające problemy gospodarcze, jeśli nie dokona się jakiejś istotnej reformy, ale przede wszystkim pauperyzacja rodzin, narastające nałogi, patologia, która natychmiast się pojawia, a wraz z nią tragedia dzieci a wreszcie śmierć". Jak podkreślił, "nie ma ceny, której nie warto byłoby zapłacić, żeby te zjawiska nie miały miejsca".

Konkurs organizowany jest przez NSZZ "Solidarność" pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Celem konkursu jest promowanie pracodawców wyróżniających się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. 

Źródło

Skomentuj artykuł: