30 edycja konkursu "Teraz Polska" - rozstrzygnięta

26 firm zostało laureatami 30 konkursu "Teraz Polska" w trzech kategoriach. Godło TP trafiło m.in. do producenta inteligentnych koszy do segregacji odpadów firmy Bin-e, sieci handlowej POLOmarket, producenta chemii budowlanej Selena, firmy farmaceutycznej Hasko-Lek oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

W tegorocznej 30. edycji konkursu "Teraz Polska", nagrodzono 16 produktów, 9 usług i jedną innowację.

Jak przypomniała podczas uroczystości wręczenia godła laureatom w Pałacu Prezydenckim Agata Kornhauser-Duda, do tej pory już 700 firm zostało uhonorowanych tym godłem. Dodała, że fenomen polskiej przedsiębiorczości, to jest jeden z największych sukcesów naszego kraju.

Prezydentowa pogratulowała przedsiębiorcom i podziękowała za pomoc finansową i rzeczową jakiej udzielili lokalnym szpitalom, ośrodkom pomocy społecznej oraz szkołom podczas epidemii koronawirusa.

"Dali państwo świadectwo, że sednem przedsiębiorczości jest twórcza energia, są talenty organizacyjne, ale także - a może przede wszystkim - budowanie dobrych międzyludzkich relacji" - mówiła we wtorek.

Prezydentowa odczytała list od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym podkreślił on, że sukces ekonomiczny Polska zawdzięcza polskim przedsiębiorcom. "Państwa umiejętności, doświadczenia i ambicje składają się na gwarancje, że hasło +Teraz Polska+ pozostanie stale aktualne" - zaznaczył.

Jak dodał prezydent w liście, pandemia Covid 19 z pewnością odciśnie się na światowej i polskiej gospodarce, jednak są podstawy, by spojrzeć w przyszłość z większym optymizmem. "Prognozy KE wskazują że Polska może łagodnie przejść przez kryzys" - dodał.

"Polska gospodarka jest stabilna, elastyczna i zdywersyfikowana. Aktywna polityka socjalne pobudza popyt wewnętrzny, co nadal powinno przynieść efekty wzrostowe" - zaznaczył.

Prezydent wskazał, że z pandemii Polska może wyjść wzmocniona. "Wraz z przekształceniami na arenie ekonomicznej pojawia się przed nami wyjątkowa szansa. Jest więcej niż prawdopodobne, że w wyniku pandemii, oraz z przyczyn geopolitycznych dojdzie do dużych zmian w globalnych łańcuchach produkcji" - zaznaczył.

Dodał, że można oczekiwać, iż wiele gałęzi jak np.: farmacja, przemysł motoryzacyjny, czy szerokopojęta branża technologii, zostanie przeniesiona do regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym do Polski.

"Ten proces chcemy wzmocnić rodzimymi inwestycjami jak CPK czy przekop Mierzei Wiślanej, które przyciągną handel międzynarodowy i podniosą naszą pozycję w świecie" - wyjaśnił w liście Andrzej Duda.

Organizator konkursu Fundacja Teraz Polska podał, że w bieżącym roku nagrodzono między innymi przedstawicieli sektorów: budowlanego, kosmetycznego, farmaceutycznego, spożywczego (w tym producentów wyrobów tradycyjnych), instytucje finansowe, a także szereg przedsięwzięć z zakresu nowoczesnych technologii (np. roboty, aplikacje, innowacyjne testy do wykrywania grypy czy inteligentny pojemnik na śmieci, który sam rozpoznaje rodzaj odpadu i go sortuje). Po raz pierwszy w dotychczasowej historii konkursu przyznano nagrodę firmie oferującej usługi w zakresie energii odnawialnej.

Wśród laureatów znalazły się m.in. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, spółka KO-MED Centra Kliniczne, producent podłóg drewnianych Jawor-Parkiet, producent robotów Reeco, firma RENEX, firma budowlana Alstal, Lubella z Grupy Maspex, producent Śnieżki, Gospoda Pazibroda, FOGO - producent agregatów prądotwórczych dla misji pokojowych, Fundacja Polska Bezgotówkowa, firma transportowa Polonia Group, Polmos Bielsko-Biała, firma diagnostyczna SensDx, Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców w Strzałkowie, Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz producent instnalacji fotowoltaicznych Columbus Energy. Wyróżnione zostały: Zakłady Mięsne "Dobrosławów" Henryk Amanowicz i producent kosmetyków dla mężczyzn Pan Drwal.

Od 1990 roku godłem "Teraz Polska" nagradzane są najlepsze polskie produkty, usługi, gminy i przedsięwzięci, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym, wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych. "Godło „Teraz Polska” stało się marką samą w sobie. Jego siła rynkowa, a także wysoka rozpoznawalność wzmacniają konkurencyjność oraz sukces rynkowy wyróżnionych nim Laureatów" - czytamy na stronie Fundacji Teraz Polska.

Źródło

Skomentuj artykuł: