30 proc. Polaków chce wyjechać na krótki wyjazd w maju lub czerwcu

30 proc. Polaków chce wyjechać na krótki wyjazd jeszcze w maju lub czerwcu - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Dodano, że wśród najważniejszych czynników zazwyczaj branych pod uwagę przy organizacji wyjazdów pojawił się nowy, związany z aktualną sytuacją epidemiczną – wprowadzenie przez obiekt podwyższonych standardów higienicznych - dodała, że ten czynnik jest ważny dla 82 proc. turystów, w tym dla 41 proc. – bardzo ważny.

POT wskazała, że w związku z tym Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla hoteli, obiektów i pensjonatów, pozwalające im funkcjonować w trakcie pandemii. Działania te związane są z kolejnym etapem odmrażania gospodarki, w ramach którego rząd zdecydował się od 4 maja otworzyć hotele, usługi noclegowe oraz część atrakcji turystycznych.

Naszym celem było przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i gości obiektów turystycznych w tym trudnym czasie. Zależy nam na tym, by pobudzić branżę i umożliwić jej działanie w trakcie epidemii. Jesteśmy przekonani, że otwarcie bazy noclegowej, przy zachowaniu dobrych praktyk i środków ostrożności pozwoli branży turystycznej ponownie zarabiać

powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Organizacja oceniła, że Polacy są spragnieni podróżowania, a ze zleconego przez nią badania wynika, że 30 proc. Polaków w ciągu najbliższych kilku tygodni planuje wyjazd turystyczno-wypoczynkowy z przynajmniej jednym noclegiem - z tego 87 proc. z nich chce podróżować po Polsce – najczęściej w góry (34 proc.), nad morze (27 proc.) lub nad jeziora (16 proc.).

To pozwala nam z optymizmem spojrzeć na perspektywę tegorocznych wakacji i z pewnością jest dobrą prognozą dla branży turystycznej. Pierwsza odrodzi się turystyka krajowa. Polska Organizacja Turystyczna, aby wzmocnić ten pozytywny przekaz i pomóc Polakom uniknąć zakażenia koronawirusem, 4 maja rozpocznie kampanię promującą bezpieczne podróżowanie po Polsce

zaznaczył, cytowany, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

POT oceniła, że dla turystyki duże znaczenie będzie miało także równoczesne otwarcie niektórych atrakcji turystycznych, w tym np. muzeów. Dodano, że 78 proc. respondentów zwraca na to uwagę. Zdecydowana większość turystów - 64 proc. - chce wybrać się do płatnych obiektów noclegowych, a 16 proc. zamierza odwiedzić rodzinę lub przyjaciół.
Badanie wykonano 22-26 kwietnia 2020 roku przez ARC Rynek i Opinia sp. z.o.o., na reprezentatywnej próbie osób w wieku 18-64 lat; 1030 respondentów.

Źródło

Skomentuj artykuł: