„800+”: to program zwiększania szans dla wszystkich dzieci

Rada Ministrów przyjęła  przepisy, które wprowadzają 800 zł miesięcznie dla każdego dziecka od 1 stycznia 2024 r. Żadne inne warunki dotyczące przyznawania i wypłaty nie zmienią się. Podwyższenie świadczenia z 500 zł do 800 zł miesięcznie zaproponował premier Jarosław Kaczyński.

Członków Rady Ministrów odwiedzili wyjątkowi goście – dzieci, czyli główni odbiorcy programu „Rodzina 800+”. Powód był bardzo ważny - rząd zajął się zmianą ustawy, której celem jest, aby po zmianach każde dziecko otrzymało świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł miesięcznie. - Dostosowujemy wysokość wsparcia do obecnych potrzeb polskich rodzin - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Po skończonych obradach, wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz minister rodziny Marleną Maląg, mali goście symbolicznie podpisali projekt ustawy o „800+”. - To pieniądze, które rodziny mogą przeznaczyć zgodnie z potrzebami – np. na nowy rower, dodatkowe zajęcia pozaszkolne czy wakacyjny wyjazd. Szacujemy, że ze wsparcia w 2024 r. skorzysta blisko 6,7 mln dzieci - zaznaczył premier.
800 zł miesięcznie dla każdego dziecka
Rada Ministrów przyjęła we wtorek przepisy, które wprowadzają 800 zł miesięcznie dla każdego dziecka od 1 stycznia 2024 r. Żadne inne warunki dotyczące przyznawania i wypłaty nie zmienią się. Podwyższenie świadczenia z 500 zł do 800 zł miesięcznie zaproponował premier Jarosław Kaczyński.

- Dodatkowe 300 zł miesięcznie to konkretne wsparcie dla rodzin. Chcemy dostosować wysokość świadczenia do obecnych potrzeb polskich rodzin. Zwiększenie kwoty nie byłoby możliwe, gdyby nie dobry stan finansów publicznych naszego państwa - powiedział premier. – Jest to jeden z piękniejszych momentów w pracach Rady Ministrów, kiedy możemy dyskutować tak jak dzisiaj o programie 500+, który za chwilę staje się programem 800+. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że cały ten wielki program jest programem podnoszenia szacunku wobec rodzin, zwiększenia szans dla wszystkich naszych dzieci tak, żeby mogły sobie pozwolić na zajęcia pozalekcyjne, na dodatkowe lekcje tańca, muzyki, zajęcia sportowe, na wyjazd na wakacje - dodał.

Program „Rodzina 500+”
- Ten program wprowadziliśmy w 2016 r. Od lipca 2019 r. świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia – bez kryterium dochodowego. Jeśli dziecko zaczęło otrzymywać „500+” w 2016 r. to do czerwca 2023 r. łącznie dostało 43 500 zł. W 2024 r. dla każdego dziecka przeznaczymy 9600 zł. To przewrót w polityce społecznej państwa. Pokazaliśmy, że dotrzymujemy słowa i dbamy o polskie rodziny. Poziom wydatków na politykę rodzinną stawia Polskę w czołówce państw europejskich. Jesteśmy bardzo dumni z tego całego programu, który wdrożyliśmy, i który rok po roku rozwijaliśmy. Najpierw to była „Rodzina 500+”, program, który praktycznie w ogromnym stopniu wyeliminował ubóstwo. Pojawiają się rankingi Unii Europejskiej, które pokazują, że jesteśmy w pierwszej czwórce państw, które mogą się poszczycić największymi sukcesami w wyeliminowaniu ubóstwa – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Rząd wspiera polskie rodziny
Program „Rodzina 500+” to nie jedyna forma wsparcia, jaką  rząd zaproponował polskim rodzinom. Wśród wdrożonych rozwiązań znajdują się także m.in.:

- Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice otrzymują w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny. Do tej pory skorzystało z niego ponad 220 tys. dzieci.
- Program Mama 4+, poprzez który zapewniamy emeryturę rodzicom, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci i nie mieli prawa do emerytury. Dotychczas wypłacono na ten cel prawie 2 mld zł, obejmując wsparciem ponad 70 tys. osób.
- Program Dobry Start, w ramach którego na początku każdego roku szkolnego, dla każdego ucznia przeznaczamy dodatkowe, jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł. Łącznie od początku realizacji programu wypłacono prawie 7 mld zł dla ok 4,6 mln dzieci.
Projekt ustawy o 800 plus będzie procedowany przez Sejm w lipcu - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Zaznaczyła, że o tym, na którym z lipcowych posiedzeń projektem zajmą się posłowie, zdecyduje marszałek Elżbieta Witek.

Skomentuj artykuł: