Afera w urzędzie. CBA złożyło doniesienie do prokuratury

Centralne Biuro Antykorupcyjne po kontroli w urzędzie gminy Łopuszno (Świętokrzyskie) skierowało do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw. Według CBA przy przetargach fałszowano dokumenty i doszło do wyłudzeń.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski podał, że kontrolę w świętokrzyskiej gminie Łopuszno między październikiem 2019 a styczniem 2020 r. przeprowadzili funkcjonariusze z lubelskiej delegatury CBA. "Kontrola dotyczyła realizacji wybranych zamówień publicznych w gminie Łopuszno w latach 2017-18" - dodał.

Pełniący funkcję zastępcy prokuratora rejonowego w Włoszczowie (woj. świętokrzyskie) prok. Grzegorz Ziarko potwierdził PAP, że do jego prokuratury skierowano zawiadomienie CBA. "W związku z zawiadomieniem po kontroli CBA w urzędzie gminy Łopuszno zarejestrowane zostało postępowanie. Znajduje się ono w początkowej fazie" - poinformował Ziarko.

Pytany czy prowadzone jest ono w sprawie czy przeciw konkretnej osobie lub osobom odpowiedział, że prowadzone jest w sprawie i "z uwagi na dobro postępowania na obecnym etapie brak jest możliwości udzielania dalszych szczegółowych informacji".

Według informacji uzyskanych przez PAP w trakcie kontroli funkcjonariusze CBA ujawnili, że w ramach zamówienia dotyczącego montażu instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) w gminie Łopuszno miało dojść do fałszerstwa i wyłudzeń.

Kontrolerzy CBA mieli ustalić, że do działań o charakterze przestępczym doszło przy zamówieniu na dostawę i montaż elementów instalacji fotowoltaicznej. Wartość zamówienia - paneli słonecznych, powietrznych pomp ciepła oraz robót budowlanych towarzyszących i niezbędnych do wykonania tych instalacji na budynkach mieszkalnych i gospodarczych wynosiła 5,6 mln zł.

CBA badała też inne zamówienie publiczne - zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z przebudową targowiska w Łopusznie. Funkcjonariusze z lubelskiej delegatury Biura znaleźli dokumenty, z których wynika, że doszło do bezpodstawnej zmiany treści umowy w tym przetargu - wydłużenie pierwotnego terminu zakończenia realizacji zamówienia.

Brodowski wyjaśnił, że pierwotny termin umowy został przedłużony o 62 dni. Za takie opóźnienie powinna zostać naliczona kary dla wykonawcy - 192 tys. zł. Ponieważ zmieniono umowę - według CBA bezzasadnie - ta kwota (192 tys. zł) stanowi szkodę w majątku gminy - wyjaśnił naczelnik.

Po tych ustaleniach CBA wysłało zawiadomienie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych przez wójta gminy Łopuszno do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: