Apel UOKiK: Nie podnoście cen telewizorów

Już wkrótce widzowie będą korzystać z drugiej generacji telewizji naziemnej – DVB-T2. Wiele osób będzie kupowało niezbędny do odbioru telewizor lub dekoder. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaapelował do właścicieli największych sklepów z elektroniką i platform sprzedaży internetowej o niewykorzystywanie sytuacji do podnoszenia cen tego sprzętu.

Od 1 lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału - DVB-T2/HEVC. Dzięki temu konsumenci otrzymają więcej kanałów w lepszej jakości. Jednak nie każdy telewizor jest obecnie dostosowany do odbioru nowego standardu telewizji. Ten problem dotyczy 2,27 mln gospodarstw domowych. W 56 proc. z nich mieszka jedna osoba. Ponad 40 proc. takich konsumentów ma ponad 70 lat, a 81 proc. jest powyżej 50 roku życia. - Już obecnie wiele osób poszukuje nowego telewizora lub dekodera, który umożliwi oglądanie telewizji nowej generacji w lepszym standardzie. Zwiększony popyt może rodzić pokusę nieuzasadnionego podwyższania cen na te produkty. Dlatego zaapelowałem do właścicieli sieci sklepów z elektroniką, aby kształtowali politykę cenową  sprzętu do odbioru telewizji naziemnej w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu. O to samo poprosiłem właścicieli największych internetowych platform sprzedaży. Zwróciłem się do nich o to, by reagowali na nieuczciwe oferty – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Apel wysłany został do następujących przedsiębiorców: Euro-net, Media Saturn Online, Terg, Neonet, Morele.net, Allegro i Ceneo.

Przypominamy, że dzięki rządowemu programowi osoby, których sytuacja materialna nie będzie pozwalała na zakup sprzętu do odbioru telewizji naziemnej, otrzymają dofinansowanie do zakupu. Ponadto Prezes UOKiK przyłączył się do kampanii informacyjnej organizowanej przez Instytut Łączności - #GotowiNaDVBT2.  

A oto rady, których udziela UOKiK konsumentom. Kupując nowy sprzęt, zapytaj sprzedawcę czy telewizor:

  • odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2

  • odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H)

  • odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3

Jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do Internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.

Konsumencie, jeśli zależy ci na ultra wysokiej rozdzielczości 4K, to sprzęt powinien spełniać również wymogi:

  • odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10

  • odbioru dźwięku w wersji Dolby AC-4

Wszystkie informacje na temat DVB-T2 znajdziesz na stronie cyfrowa TV.

Poniżej zamieszczamy komentarz firmy Morele do stanowiska prezesa UOKIK:

- Zmiana standardu nadawania telewizji naziemniej z pewnością nie będzie dla nas podstawą do podniesienia cen telewizorów czy dekoderów umożliwiających odbiór sygnału DVB-T2/HEVC. Warto zauważyć, że na wyższe ceny mogą mieć wpływ inne, niezależne od nas czynniki. Mamy świadomość tego, że konsumenci mogą potrzebować wyjaśnienia zmian zachodzących w dystrybucji cyfrowej telewizji naziemne, dlatego też poruszyliśmy tę kwestię m.in. na naszym firmowym blogu (link 1, link 2, link 3). Chcemy przybliżyć Klientom zachodzące zmiany, ale też pomóc im przy wyborze odpowiedniego sprzętu, który będzie dostosowany do nowego standardu transmisji - mówi Robert Mizerski, Business Unit Manager w Morele.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: