Aż 75% Polaków nie lubi poniedziałków, a 67% chce 4-dniowego tygodnia pracy

Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 67% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do 4 dni. Jednocześnie 43% uważa, że 40 godzin pracy w tygodniu to zbyt dużo. Aż 75% Polaków nie lubi poniedziałków.

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Czy Polacy nie lubią poniedziałków i chcą pracować krócej?”, w którym zapytano 735 respondentów o ich zdanie dotyczące harmonogramu 5-dniowego tygodnia pracy.

Ulubionym dniem pracującym jest dla 80% Polaków piątek. Poniedziałku nie lubi 75% badanych. Stres związany z rozpoczynającym się tygodniem pracy odczuwa 16% badanych (zawsze lub często). „Rzadko” zdarza się to 30% Polakom, a 33% z nas nigdy nie doświadcza takich emocji.

Środa to dzień, w którym większość (27%) pracujących Polaków deklaruje najwyższą produktywność. Poniedziałek i piątek to dni „spisane na straty”. Pracownicy czują się wtedy najmniej produktywni i jest to bardzo wyraźna prawidłowość. Dla 23% badanych dzień tygodnia nie ma w tej kwestii żadnego znaczenia.

Wydaje się, że pierwszy i ostatni dzień tygodnia pracy powinny być zaplanowane tak, by nie narzucać pracownikom zbyt wielu ważnych obowiązków. Osoby aktywne zawodowo przyznają, że w poniedziałki i piątki są najmniej produktywne — ta informacja może stanowić dla managerów i pracodawców wskazówkę, która pomoże w konstruowaniu skuteczniejszych niż dotychczasowe planów zadań. — komentuje wyniki badania Marta Rojewska, autorka badania.

Aż 67% uczestników badania przeprowadzonego przez InterviewMe popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do 4 dni. Jeśli chodzi o liczbę 40 godzin, to połowa Polaków całkowicie akceptuje obecne przepisy, a 43% uważa, że to zbyt dużo. Znaleźli się też tacy, którzy chcą pracować dłużej, ale są zdecydowanie w mniejszości (7% badanych).

Badanie InterviewMe wykazało, że Polacy podchodzą do kwestii zmiany liczby dni pracujących entuzjastycznie. Wydaje się, że rewolucja może dopiero nadejść, bo tryb pracy młodych ludzi różni się od tego, jaki znają ich rodzice czy starsi koledzy. Na dodatek zjawisko pełnoetatowej pracy zdalnej może sprawić, że pracownicy będą w stanie lepiej zarządzać czasem i korzystać ze swojej produktywności — niezależnie od tego, ile dni i godzin znajdzie się w ich umowach. — zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Inne ciekawe wnioski z badania:

  • Niechęć związaną z pójściem do pracy w poniedziałek deklaruje 59% badanych.
  • Większości pracowników zdalnych najciężej pracuje się latem.
  • Gdyby Polakom zaproponowano, że jeden dzień w tygodniu uznajemy od teraz za wolny, 41% wybrałoby piątek.
  • Aż 60% respondentów najwydajniej pracuje we wczesnych godzinach, a tylko 19% wieczorem. 
  • Im ktoś młodszy, tym częściej preferuje pracę w godzinach wieczornych (31% osób w wieku 18-25 lat vs. 15% osób powyżej 40. roku życia). 
Źródło

Skomentuj artykuł: