Banki muszą być ostrożne przy ocenie zdolności kredytowej

Na rynku pojawiły się nowe, istotne czynniki ryzyka, a sytuacja nie zmieniła się na tyle, aby uzasadnione było odstąpienie przez banki od zwiększonej ostrożności przy ocenie zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców hipotecznych - poinformował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

W lutym 2022 r. nadzór zalecił bankom, aby w procesie oceny zdolności kredytowej klientów przyjmowana minimalna zmiana poziomu stóp procentowych wynosiła co najmniej 500 punktów bazowych. Wcześniej bufor ten był wyznaczony na poziomie o połowę niższym.

Urząd podawał, że zalecenie to było zgodne z obowiązującą Rekomendacją S i miało na celu ograniczenie poziomu ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki w związku z rosnącymi kosztami obsługi zadłużenia przez kredytobiorców.

"Od czasu wydania tego zalecenia pojawiły się i rozwinęły nowe, istotne czynniki ryzyka, a sytuacja rynkowa nie zmieniła się na tyle, aby można było uznać za uzasadnione odstąpienie przez banki od zwiększonej ostrożności przy ocenie zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców hipotecznych"

- poinformowało biuro prasowe KNF.

"UKNF stale monitoruje ryzyko związane z udzielaniem mieszkaniowych kredytów hipotecznych, kształtując parametry polityki nadzorczej tak, aby zapewniały one zachowanie stabilności i bezpieczeństwa polskiego sektora finansowego"

- dodało.

Urząd poinformował, że jego celem nie jest sterowanie popytem i podażą na rynku kredytów mieszkaniowych, lecz zapewnienie stabilności sektora.

"Banki samodzielnie, w ramach swoich procesów zarządzania ryzykiem, powinny podejmować działania zgodne z regułami ostrożnego i stabilnego zarządzania, przyjmując odpowiedni bufor potencjalnych zmian stóp procentowych"

- podał nadzorca.

Według danych BIK w okresie ośmiu pierwszych miesięcy 2022 roku wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o 36,0 proc., a w ujęciu liczbowym spadła o 40,8 proc. W samym sierpniu wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o 69,3 proc. rdr, a w ujęciu liczbowym spadła o 68,8 proc. rdr.

Źródło

Skomentuj artykuł: