Wykonawca nowego bloku 910 MW Elektrowni Jaworzno III, spółka E003B7 sp. z o.o. z Grupy Rafako, podpisała z inwestorem, spółką Tauron Wytwarzanie, aneks, który określa zasady dalszej realizacji tego kontraktu. Umożliwi to kontynuowanie prac, wznowionych już kilka tygodni temu, po podpisaniu wstępnego porozumienia, a jego zapisy mają pozwolić na możliwie najszybsze przekazanie bloku do eksploatacji.
Zapisy aneksu zakładają zainstalowanie dodatkowego opomiarowania i oprzyrządowania dysz palników pyłowych, tak by maksymalnie zwiększyć kontrolę pracy kotła. Liczymy, że Rafako sprawnie wykona te zadania i dotrzyma uzgodnionego harmonogramu
Co dla nas istotne, dodatkowe prace nie zwiększają naszego całkowitego budżetu inwestycji, który nadal wynosi 6,2 mld zł. Na terenie budowy trwa wymiana palników oraz prowadzone są prace optymalizacyjne. Po ich zakończeniu nastąpi rozruch bloku
Do kontraktu wprowadzono zasady wykonywania przez wykonawcę prac dodatkowych, w tym dodatkowego opomiarowania i optymalizacji dysz palników węglowych, co w znaczący sposób zwiększy bezpieczeństwo pracy kotła. Była to jedna z głównych rekomendacji komisji awaryjnej, powołanej po awarii, do której doszło podczas próbnego rozruchu.
Strony uzgodniły, że za te oraz inne prace dodatkowe, które nie były uwzględnione w zawartym kontrakcie, wykonawca otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, w wysokości około 10 mln zł.
Aneks wprowadza również do kontraktu nowy harmonogram realizacji budowy i potwierdza nowy termin przejęcia bloku do eksploatacji - 15 listopada br. Zaawansowanie całego projektu przekracza 98 proc. Prace, za które na budowie w Jaworznie odpowiada Rafako, zaawansowane są w 95 proc. Nie ułatwia ich stan epidemii oraz fakt, że na Śląsku wciąż występuje wiele zakażeń. Do awarii na budowie doszło w lutym br., podczas ostatniej fazy próbnego rozruchu kotła.
Budowany w Jaworznie blok będzie miał moc 910 MW i będzie najnowocześniejszą jednostką tego typu w polskiej energetyce. Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska będą spełniać najbardziej rygorystyczne normy ochrony środowiska naturalnego a sam blok będzie ważnym elementem przyszłego rynku mocy w Polsce.