Będzie porozumienie energetyczne Polski i Białorusi

Polska pomoże Białorusi w jej dążeniach do jak najszerszego uniezależnienia się od dostaw surowców energetycznych z Rosji. - Przygotowujemy porozumienie w ramach, którego na Białoruś przez terytorium Polski popłynie amerykańska ropa naftowa  - poinformował wicepremier naszego sąsiada Dzmitryj Krutoj. Jak zapewnił Filary Biznesu polski operator ropociągów PERN, po naszej stronie granicy trwają już prace nad przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury, a inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Jeszcze w grudniu 2019 r. Białoruś prowadziła intensywne rozmowy w sprawie zakupów ropy z Rosji. Nie zakończyły się one jednak osiągnięciem zadowalającego obie strony porozumienia. Wobec tego problemu Mińsk postanowił znaleźć jak najwięcej alternatywnych źródeł zaopatrywania się w surowiec. Z poszukiwań nie zrezygnowano nawet po wznowieniu dostaw ropy z Rosji w kwietniu tego roku. 

- Białoruś będzie kontynuować współpracę z dotychczasowymi alternatywnymi dostawcami, w tym z Norwegią i Azerbejdżanem, a także z USA i Arabią Saudyjską - oświadczył Krutoj, przypominając, że właśnie odbywa się odbiór pierwszej partii surowca od Saudi Aramco w porcie w litewskiej Kłajpedzie. 

Jak dodał, prowadzone są też rozmowy ze stroną polską i przygotowania technicznych możliwości przyjmowania ropy z terytorium Polski rewersem, przy użyciu jednej z nitek rurociągu Przyjaźń.

Już pod koniec lutego polski operator logistyki naftowej PERN informował że zdecydował by wschodnia część rurociągu Przyjaźń uzyskała możliwość rewersyjnego tłoczenia ropy naftowej, czyli tłoczenia surowca z Płocka do położonej przy granicy bazy w Adamowie. 
 

- Rewers na wschodnim odcinku rurociągu Przyjaźń da nam możliwość elastycznego i dwukierunkowego przesyłania ropy między bazami, aby w pełnym zakresie i bez żadnych zakłóceń obsługiwać naszych klientów 

tłumaczył PERN. 


Zapytaliśmy krajowego operatora na jakim etapie jest obecnie ta inwestycja. - Na początku kwietnia została podpisana umowa z wykonawcą na wykonanie rurociągu rewersyjnego Płock - Baza Adamowo - poinformował nas PERN. 
 

- W chwili obecnej Wykonawca przystąpił do realizacji robót: realizowane są zakupy materiałów i urządzeń. Termin zakończenia robót planowany jest na grudzień 2020 

dodał operator. 

Oprócz podłoża biznesowego, projekt ma duże poparcie polityczne. - Mamy bardzo życzliwe podejście do tego procesu - oświadczył Artur Michalski, polski ambasador na Białorusi. 

- Bardzo pomaga tu aktywny dialog polityczny między naszymi państwami. Rozumiemy, że Białoruś potrzebuje dywersyfikacji źródeł energii, takiej jaką myśmy w Polsce dawno już osiągnęli 

dodał dyplomata.
Źródło

Skomentuj artykuł: