Będzie więcej urlopu!

W ostatnich latach, każdy rok przynosił ze sobą większe bądź mniejsze korekty w przepisach prawa pracy. Większość z nich nie była nawet zauważana przez pracowników. Zmiany jakie czekają nas w 2023 r. dostrzeże jednak wielu z nas; w bezpośredni bowiem sposób dotyczą one pracowników.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Potrzebę zmian w prawie rząd tłumaczy przemianami dokonującymi się na rynku pracy oraz w szybkim tempie zmieniającymi się potrzebami zarówno pracowników, jak i pracodawców.

W opinii premiera Mateusza Morawieckiego dobre prawo pracy to bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia, ale także elastyczność. Dlatego nowe przepisy zakładają zmiany, które pozwolą łatwiej pogodzić życie zawodowe z życiem rodzinnym. Wprowadzają m.in. bezpłatny dodatkowy urlop opiekuńczy, który wyniesie 5 dni w roku oraz wydłużenie urlopu rodzicielskiego.

Nowością w przepisach będzie właśnie urlop opiekuńczy. To pięć dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku, albo innemu członkowi rodziny. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaznaczyła, że ten urlop nie będzie urlopem płatnym. - Będą mogły korzystać z niego osoby, które muszą zaopiekować się swoimi dziećmi bądź domownikami - wyjaśniła.

Dodała, że wprowadzony zostanie również tzw. urlop od siły wyższej. - Jest to 16 godzin lub dwa dni w ciągu roku kalendarzowego od sytuacji, która może nas spotkać nagle, kiedy jedziemy do pracy - różne okoliczności się zdarzają. Ten urlop będzie płatny połowę wynagrodzenia - wskazała Maląg.

Te dwa - dotychczas nieistniejące w polskich przepisach - rodzaje urlopu pozwolą na wydłużenie dni wolnych od pracy o 7 dni. W przypadku niektórych pracowników wymiar urlopu będzie mógł więc wynieść nawet 33 dni w roku.

Dłuższy będzie też urlop rodzicielski. Dziś to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Inna zmiana to zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego dla obojga rodziców za cały okres urlopu rodzicielskiego.

- Wprowadzamy także zmiany zawiązane z wypłatą zasiłku rodzicielskiego. Jeżeli rodzi się dziecko i rodzic podejmuje decyzję, że będzie rok przebywał w domu - przez okres urlopu macierzyńskiego i okres urlopu rodzicielskiego - dzisiaj wypłata jest 80 proc. Po podwyżce wypłata wyniesie 81,5 proc. Będzie to korzystne dla rodziców - oceniła Maląg. Dodała, że stosowny wniosek należy złożyć nie później niż 21 dni po porodzie.

- Pandemia nieodwracalnie zmieniła bardzo wiele branż i charakterystykę rynku pracy, dostosowujemy się do niej. Słuchamy głosów pracodawców, przedsiębiorców, ale przede wszystkim słuchamy głosów pracowników – powiedział premier. podkreślił , że przedstawione przepisy to dobre propozycje dla polskich pracowników, dla polskiej gospodarki i dl

Źródło

Skomentuj artykuł: