Bilet z „drugiej ręki”? Rezerwacja lotu? Znając zasady, unikniemy problemów

Podczas wakacji często będziemy podróżować i wykorzystywać wolne poświęcając się rozrywkom, na które na co dzień brakuje czasu. Chociażby idąc na koncert, czy mecz. Jeśli jednak kupujemy bilet z „drugiej ręki” ryzykujemy problemy z wejściem na imprezę. Jak ich uniknąć? Powinniśmy również znać zasady rezerwacji lotu, bo niewielki błąd może skutecznie popsuć od dawna planowany urlop.

Matury już się odbyły (przynajmniej ich podstawowa część), trwają egzaminy ósmoklasistów, a pogoda coraz ładniejsza – to wyraźne sygnały, że nadchodzą wakacje. I jak co roku rozpoczęła się dyskusja, gdzie wyjadą Polacy, które kierunki są najpopularniejsze, ile może kosztować letni wypoczynek…

Niestety, ten ostatni problem jest obecnie tym poważniejszy, że inflacja, ceny ropy oraz wysokie i zmienne kursy walut, spowodowały wzrost kosztów wyjazdów, zwłaszcza zagranicznych. 

Gdzie na wakacje?

„Mimo to, jak wynika z danych zbieranych przez instytucje branżowe, aż 70% Polaków deklaruje chęć wyjazdu” – informuje Natalia Jaworska z Noclegi.pl. – „Już teraz widzimy u nas wzrost rezerwacji na wakacje o 47% względem analogicznego okresu w roku ubiegłym. Choć trzeba przyznać, że nie wszystkie typy obiektów korzystają z tego wzrostu. Sytuacja hoteli, do których nie wrócił w pełni ruch kongresowy, ani turyści zagraniczni, wciąż nie mogą wyjść z popandemicznego kryzysu”.

Nadal bardzo dużą popularnością wśród turystów cieszą się rezerwacje w apartamentach.  

Dokąd zamierzamy jechać, gdy decydujemy się spędzić wakacje w Polsce? Niezmiennie popularne są Zakopane, Kraków, czy rozmaite miejscowości nad Bałtykiem. Osoby nie lubiące zmian i preferujące wyjazdy w to samo miejsce, powinni mieć na uwadze istotną okoliczność. Część obiektów nie otworzy się dla turystów podczas wakacyjnego sezonu, bo korzystając z publicznego wsparcia, wszystkie miejsca zostały przeznaczone na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy.

A zagraniczne kierunki? Coraz popularniejsze stają się Chorwacja, Bułgaria, czy Grecja, gdzie przestała obowiązywać większość covidowych restrykcji. 

„Widać też zwiększone zainteresowanie Turcją po tym, gdy kraj ten zniósł obowiązek paszportowy” – wyjaśnia Jaworska. 

Natomiast spada ilość rezerwacji do Egiptu – głównie z powodu znacznego wzrostu cen wycieczek. 

Uwaga na bilet!

Zanim wyruszymy na dłuższy wyjazd powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu domu lub mieszkania. Niedawno serwis FilaryBiznesu.pl wskazywał, jak skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy, którzy mogą wykorzystać naszą nieobecność.

Każdego lata - nie inaczej w tym roku - wielu młodych ludzi będzie podróżowało po Polsce, a nawet Europie, aby wziąć udział w festiwalach, czy koncertach ulubionych zespołów muzycznych. Na niektóre trudno dostać bilety, gdy sprzedaż prowadzona przez organizatorów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wówczas w internecie zaczyna kwitnąć handel „z drugiej ręki”. A to wiąże się z ryzykiem, że padniemy ofiarą oszustwa. 

Europejskie Centrum Konsumenckie Polska zwraca uwagę w jaki sposób tego uniknąć. 

„Zakup biletu jest usługą, z której nie możemy zrezygnować w ciągu 14 dni. Wiele osób w sytuacji, gdy nie może skorzystać z biletu, próbuje go odsprzedać. Z pomocą przychodzą portale pośredniczące, które nie zawsze zapewniają wystarczającą ochronę dla kupującego” – dodają eksperci ECKP.

Najczęstsze problemy to niedostarczenie biletu; przekazanie biletu na inna imprezę niż chciał kupujący; podróbki biletów lub ich duplikaty; no i oczywiście, zawyżona cena. 

Warto wiedzieć, że w niektórych krajach np. w Wielkiej Brytanii zabroniona jest odsprzedaż biletów na mecze piłkarskie, a we Francji grozi nawet grzywna do 15 tysięcy euro, jeśli bilet jest odsprzedawany bez zgody organizatora. 

„W większości krajów nie obowiązują jednak żadne szczególne przepisy” – tłumaczy ECKP.

O czym pamiętać kupując bilet z drugiej ręki?

  • Odkupując bilet na portalu pośredniczącym, sprawdź z kim zawierasz umowę. Może się okazać, że drugą stroną jest również osoba prywatna, wówczas nie przysługują Ci uprawnienia konsumenckie.
  • Sprawdź, w regulaminie termin dostarczenia biletu (nawet jeżeli bilet jest wysyłany mailem).
  • Firma prowadząca sprzedaż biletów na koncert może w swoim regulaminie wyłączyć prawo konsumenta do odsprzedaży biletu osoby trzeciej, upewnij się przed zakupem.
  • Na wypadek składania reklamacji ustal, kto odpowiada za ewentualne trudności, pośrednik, czy może organizator imprezy.
  • Sprzedaż biletu po cenie wyższej niż nominalna, uznawane jest za wykroczenie i podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny (Art. 133 Kodeksu Wykroczeń).

Rezerwacja lotu – ważna każda literka

Zwiedzać można na różne sposoby, nawet rowerem, czy wręcz pieszo. Ale na miejsce w innym kraju docieramy przede wszystkim korzystając z usług linii lotniczych - wówczas konieczna jest rezerwacja miejsca na pokładzie samolotu. 

Co ważne, kupującemu bilet lotniczy, podobnie jak na imprezę sportową, czy koncert, nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Dlatego Europejskie Centrum Konsumenckie Polska przygotowało krótki, ale istotny poradnik, jak właściwie zarezerwować lot. Niektóre uwagi mogą się wydawać banalne, tymczasem nawet drobna pomyłka może sporo kosztować – zwłaszcza nerwów. Tym bardziej, że skargi związane z transportem lotniczym są bardzo często zgłaszane przez konsumentów. 

  • Porównaj oferty. Bilet, który jest na pierwszy rzut oka najtańszy, może się okazać droższy po dodaniu usług dodatkowych (np. miejsca obok towarzysza podróży, czy bagażu rejestrowanego). 
  • Upewnij się, że wybrałeś właściwy termin lotu.
  • Sprawdź, czy imiona i nazwiska pasażerów zostały wpisane poprawnie? Każda późniejsza modyfikacja rezerwacji jest najczęściej płatna. Wpisując imię i nazwisko – unikaj polskich znaków. 
  • Jeśli planujesz zarezerwować kilka lotów osobno, daj sobie wystarczająco dużo czasu na przesiadkę. Pamiętaj! Jeżeli przeloty nie były kupione w ramach jednego biletu, w przypadku zmiany planu któregoś odcinka lotu, nie będzie Ci przysługiwać prawo do bezpłatnej zmiany pozostałych lotów. 
  • Poznaj swoje prawa! W przypadku odwołania/opóźnienia lotu lub niewpuszczenia na pokład może Ci przysługiwać odszkodowanie.
Źródło

Skomentuj artykuł: