Bill Gates znowu najbogatszy. W ciągu tego roku jego majątek wzrósł o 20 miliardów dolarów

Bill Gates, założyciel Microsoftu, znów jest najbogatszym człowiekiem na świecie. Na pierwszym miejscu zastąpił Jeffa Bezosa, szefa Amazona - wynika z zestawienia Bloomberg Billionaire Index.

Obecnie wartość majątku Gatesa szacuje się na 110 miliardów dolarów, a Bezosa na 108,7 miliardów dolarów.

Wzrost pozycji Gatesa w rankingu jest częściowo spowodowany podpisaniem przez Pentagon z Microsoftem umowy o tzw. „komputerowej chmurze” o wartości 10 miliardów dolarów zamiast z Amazonem. Umowa ta z 25 października spowodowała gwałtowny wzrost akcji Microsoftu, natomiast akcje Amazon spadły po jej ogłoszeniu o około 2 proc.

Jak poinformował Bloomberg, miliarder, filantrop i współzałożyciel Microsoftu, Bill Gates odzyskał status najbogatszej osoby na świecie, po raz pierwszy od dwóch lat. Prześcignął tym samym dotychczasowego lidera tego rankingu Jeffa Bezosa.

Tzw. indeks miliarderów Bloomberga, śledzi na bieżąco zamożność 500 najbogatszych osób na świecie i jest aktualizowany po zamknięciu rynków amerykańskich. Odbywa się to z uwzględnieniem wzrostów i spadków kursu akcji, które często są istotną składową majątku miliarderów. Tak więc według zabranych danych Gates miał krótko przewagę już w zeszłym miesiącu - po tym, jak Amazon odnotował spadek zysków - ale akcje spółki po jakimś czasie „zredukowały spadek”.

Chociaż Gates posiada tylko około 1 proc. akcji Microsoftu, to - jak informował Business Insider - „szacuje się, że ten 1 proc. wart jest około 7,3 miliarda dolarów”.

Wzrost na giełdzie zwiększył wartość majątku Gatesa do 110 miliardów dolarów, podczas gdy Bezosa zmniejszył do 108,7 miliardów dolarów.

Fortuna Bezosa również ucierpiała po rozwodzie z MacKenzie Bezos, która w wyniku podziału otrzymała jedną czwartą swoich udziałów w Amazon. Bloomberg zauważa również, że Gates mógł mieć wyższą wartość majątku już o wiele wcześniej, jednak od 1994 roku przekazał ponad 35 miliardów dolarów za pośrednictwem Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Obecnie z rankingu wynika, że majątek Gatesa wynosi 110 mld dol. (stan na piątek po zamknięciu giełdy na Wall Street). Były szef Microsoftu od stycznia 2019 r. wzbogacił się o blisko 20 mld dol. 

Skomentuj artykuł: