Blisko 80 mln transakcji BLIKiem w I kwartale 2020. Dwa razy więcej niż w 2019

W pierwszym kwartale 2020 roku użytkownicy systemu płatności mobilnych BLIK zrealizowali prawie 78 mln transakcji, podczas gdy rok wcześniej było to 40 mln – poinformował w komunikacie Polski Standard Płatności, operator systemu.

- Naszym zdaniem zamknięcie stacjonarnych sklepów i przeniesienie aktywności zakupowych Polaków do sieci wpłynie w długim terminie na zmianę nawyków zakupowych. Wielu z nas po prostu większą cześć zakupów regularnie będzie robić w sieci, nawet po całkowitym otworzeniu sklepów. Dotyczy to także rozrywki, ta realizowana online będzie rosła. Polacy staną się dużo bardziej cyfrowi – zarówno w zakresie kontaktów międzyludzkich jak i zakupów, niż byli przed wybuchem epidemii - ocenił, cytowany w komunikacie prasowym, prezes PSP Dariusz Mazurkiewicz.

PSP podał, że w pierwszym kwartale 2020 roku blisko 57,5 mln transakcji zrealizowano przy zakupach internetowych - prawie dwa razy więcej niż rok temu i o 9 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2019 roku. Płatności w sieci stanowiły blisko 74 proc. wszystkich transakcji.

Drugim najchętniej wykorzystywanym sposobem na korzystanie z BLIKA były w tym czasie przelewy na numer telefonu - zrealizowano ich 7,2 miliona – to o 25 proc. więcej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku i o 177 proc. więcej rok do roku.

Liczba transakcji w tradycyjnych terminalach płatniczych wzrosła do 7 milionów – to o 150 proc. więcej niż rok temu i 6 proc. więcej niż w czwartym kwartale 2019 roku.

W pierwszym kwartale zanotowano spadek liczby wypłat gotówki z bankomatów - takich transakcji realizowanych BLIKIEM było 6,2 mln. To wprawdzie wzrost o 32 proc. rok do roku, jednak o 9 proc. mniej niż w ostatnich trzech miesiącach 2019 roku.

Średnia kwota transakcji BLIKIEM w pierwszym kwartale wyniosła 130 zł (104 zł w internecie, 50 zł w terminalu płatniczym, 118 zł przelewem na numer telefonu BLIK i 516 zł w bankomacie).

BLIK to ogólnokrajowy standard płatności mobilnych. Możliwość skorzystania z Blika w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie ponad 90 proc. wszystkich klientów krajowych instytucji finansowych.

Obecnie PSP ma 7 udziałowców, z których każdy posiada równą liczbę udziałów. Są to Mastercard, Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP oraz Santander Bank Polska. 

Źródło

Skomentuj artykuł: