Brexit uderza w handel. Dramatyczny spadek brytyjskiego eksportu do UE

Brytyjski eksport do Europy załamał się w styczniu. Jak oceniają tamtejsze władze brytyjskie firmy zmagają się z nowymi warunkami handlowymi po Brexicie.

W pierwszym miesiącu po Brexicie Wielka Brytania wyeksportowała do Unii Europejskiej towary o wartości 11,3 miliarda dolarów, co stanowi 41% spadek w porównaniu z grudniem, według Urzędu Statystyk Narodowych (ONS). Spadek handlu jest podobny w porównaniu ze styczniem 2020 r.

Z kolei import z UE spadł w styczniu o 29% (do 22,6 mld USD) w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy brytyjskie firmy gromadziły towary przed końcem okresu przejściowego Brexitu.  Dane dotyczące importu i eksportu nie uwzględniają handlu złotem i innymi metalami szlachetnymi.

Gwałtowny spadek aktywności u jej największego partnera handlowego doprowadził do największych miesięcznych spadków całkowitego importu i eksportu towarów w Wielkiej Brytanii od 1997 r., podał ONS.

„Styczniowe dane dotyczące handlu w Wielkiej Brytanii dają jasny obraz: chociaż umowa o wolnym handlu dla towarów, którą Wielka Brytania i UE podpisały pod koniec ubiegłego roku, w większości zakończyła cztery i pół roku niepewności, nie pozwala ona jednak na handel bez papierkowej roboty i innych barier pozataryfowych, z których kiedyś korzystała Wielka Brytania w ramach jednolitego rynku"

powiedział Kallum Pickering, starszy ekonomista w Berenberg.

Odkąd Wielka Brytania zakończyła opuszczanie Unii Europejskiej 31 grudnia, brytyjscy eksporterzy musieli zmagać się z nowymi kontrolami granicznymi i procedurami celnymi, które opóźniły dostawy do Europy. Określenie tych trudności przez premiera Borisa Johnsona jako „początkowych problemów” wywołało sprzeciw grup biznesowych.

„Dowody sugerują, że część wolniejszego handlu towarami na początku stycznia 2021 r. można przypisać zakłóceniom spowodowanym końcem okresu przejściowego”

podał ONS w komunikacie w piątek.

Import i eksport zaczęły rosnąć pod koniec miesiąca - dodał.

ONS poinformował, że handel „nie był typowy w ostatnich miesiącach” i wezwał do ostrożności podczas porównywania raportu z ostatnimi danymi. Wielka Brytania na początku stycznia wprowadziła również lockdown, co odbiło się na działalności gospodarczej.

PKB Wielkiej Brytanii spadł o 2,9% w styczniu w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy wzrósł. PKB był o 9% niższy od poziomów obserwowanych w lutym ubiegłego roku, przed uderzeniem koronawirusa.  Sektor usług odegrał główną rolę w tym rozwoju, podczas gdy produkcja odnotowała pierwszy spadek od kwietnia 2020 r.

Według ONS, eksport żywności i żywych zwierząt, w tym owoców morza do Unii Europejskiej zmniejszył się o prawie 64% w styczniu w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Handel samochodami również gwałtownie spadł, w związku ze spadkiem popytu, zmniejszoną produkcją i globalnymi problemami z łańcuchem dostaw. Produkty farmaceutyczne z UE doznały największych ogólnych spadków przywozu i eksportu, co było prawdopodobnie konsekwencją przygotowań do Brexitu.

Źródło

Skomentuj artykuł: